PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PKN Orlen liderem wśród polskich przedsiębiorstw międzynarodowych

Autor: wnp.pl
01-04-2011 07:50

W rankingu polskich firm z największymi aktywami za granicą, przygotowanym przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur oraz nowojorski Uniwersytet Columbia, przoduje zdecydowanie PKN Orlen. Drugie miejsce zajęła spółka również z branży surowcowej - PGNiG.

Polskie przedsiębiorstwa międzynarodowe – skoncentrowane geograficznie, ale zróżnicowane branżowo. Wyniki badania
Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK) w Warszawie oraz the Vale Columbia Center on Sustainable International Investment (VCC) na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku zaprezentowali wyniki pierwszego badania przeprowadzonego wśród inwestorów zagranicznych z Polski.

Raport przedstawia 19 polskich przedsiębiorstw międzynarodowych z sektora pozafinasowego, szeregując je według wielkości posiadanych za granicą aktywów.

Na pierwszym miejscu listy rankingowej znalazła się grupa kapitałowa PKN Orlen, działająca w branży paliwowej, na którą przypadało blisko 2/3 wartości zagranicznych aktywów wszystkich firm z listy. Drugie miejsce zajęła spółka z tej samej branży - PGNIG SA, jednakże od lidera dzieli ją przepaść pod względem wartości posiadanych aktywów zagranicznych (917 mln USD wobec z 6,6 mld USD PKN Orlen). W obu spółkach udziałowcem jest Skarb Państwa, przy czym w przypadku PGNIG posiada on pakiet większościowy udziałów.

Cztery z sześciu czołowych spółek stanowią częściowo własność Skarbu Państwa - trzy z nich działają w przemyśle wydobywczym, a jedna w przemyśle chemicznym. 18 spółek notowanych jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a dwie dodatkowo na giełdach zagranicznych. Jedyną nigdzie nienotowaną spółką jest działający w branży metalurgicznej Złomrex.

Interesujące jest, że trzecią pozycję w rankingu, z aktywami zagranicznymi wartości 624 mln USD, zajmuje Asseco Poland SA - spółka działająca w branży IT. Dwie inne firmy z tej branży zajmują dziewiąte i jedenaste miejsce.

Pod względem liczby firm w rankingu, podobną pozycję (po cztery spółki) zajmują branża materiałów budowlanych i branża paliwowo-surowcowa, chociaż oczywiście różnią się one wyraźnie pod względem wielkości aktywów. W rankingu znalazło się również kilka spółek działających w branży metalowej i chemicznej. Z powodu braku danych o wartości aktywów zagranicznych nie pojawiła się w nim natomiast żadna spółka z branży spożywczej, odznaczającej się ostatnio dynamiczną ekspansją zagraniczną.

Ogółem w 2009 roku polskie przedsiębiorstwa, obecne za granicą, dysponowały w przybliżeniu aktywami zagranicznymi wartości 10 mld USD, przychodami ze sprzedaży zagranicznej wartości 17 mld USD, 275 filiami zagranicznymi (spółki zależne, itp.) w 50 krajach, 14 tys. pracownikami zatrudnionymi za granicą.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP