PO o Orlenie i Lotosie: dokończenie prywatyzacji zamiast połączenia

PO o Orlenie i Lotosie: dokończenie prywatyzacji zamiast połączenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PiS wyraźnie dąży do przyłączenia Grupy Lotos do Orlenu. Problem w tym, że przed wyborami może z tą fuzją nie zdążyć. Potem zaś decyzje w tej sprawie zależeć będą najprawdopodobniej od innych partii.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Orlenu z prezesem Piotrem Kownackim na czele, ale przede wszystkim zeszłotygodniowe deklaracje ministra Skarbu Państwa Wojciecha Jasińskiego, jasno pokazują, że władze dążą do połączenia obu polskich koncernów naftowych - napisał "Parkiet".

Taka fuzja byłaby niezgodna z zapisami zawartymi w przyjętej zaledwie kilka miesięcy temu, rządowej strategii dla branży paliwowej, która zakłada istnienie Orlenu i Grupy Lotos jako dwóch samodzielnych podmiotów - przypomina "Parkiet".

Zwolennicy zjednoczenia obu spółek mają jeden, ale za to bardzo poważny problem: jest nim biegnący czas. Tego rodzaju przedsięwzięcie, aby się powiodło, wymaga bowiem wielomiesięcznych analiz i przygotowań. Piotr Kownacki powiedział wprawdzie ostatnio, że jego firma już analizuje możliwości fuzji z gdańskim konkurentem, jednak podkreślił też, że decyzja w sprawie ewentualnego połączenia należy do właścicieli tych firm. W praktyce podejmować ją będzie Skarb Państwa, który (wraz z Naftą Polską) jest największym akcjonariuszem zarówno Orlenu (ma tu 27,5 proc. akcji), jak i Grupy Lotos (posiada 58,8 proc. walorów). Tymczasem coraz więcej wskazuje na to, że okres rządów PiS-u zbliża się do końca, a to oznacza, że decydujący głos w sprawie potencjalnej fuzji obu firm paliwowych będą mieli przedstawiciele dzisiejszej opozycji, która najpewniej za kilka miesięcy obejmie rządy - napisał "Parkiet".

Wszystkie publikowane ostatnio sondaże wskazują na wyborcze zwycięstwo Platformy Obywatelskiej. Prawdopodobnie więc to właśnie ta partia obsadzi w przyszłym gabinecie resorty gospodarcze (rządząc samodzielnie lub w układzie koalicyjnym z LiD-em, PiS-em albo z PSL-em). Czy przyszłe szefostwo Ministerstwa Skarbu Państwa, podobnie jak Wojciech Jasiński, opowie się za fuzją Orlenu i Grupy Lotos? - pyta dziennik.

- Zawsze podchodziliśmy sceptycznie do pomysłów łączenia tych dwóch koncernów i teraz też nie jesteśmy ich entuzjastami - mówi "Parkietowi" Aleksander Grad, poseł PO i przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa. - Uważam więc, że bezpośrednio przed wyborami MSP nie powinno podejmować żadnych nieodwracalnych i niewystarczająco przygotowanych decyzji w tej sprawie - dodaje parlamentarzysta.

Według niego Orlen, który zaledwie przed dwoma laty kupił czeski holding Unipetrol, a niespełna rok temu litewskie Możejki, musi jeszcze wiele zrobić w ramach porządkowania własnej grypy, zanim będzie mógł myśleć o kolejnych przejęciach. Dlatego odgrzany właśnie temat fuzji z Grupą Lotos jest, według A. Grada, kolejnym tematem zastępczym, wyciągniętym przez PiS.

Z kolei Tadeusz Aziewicz, również członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa i parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej z Pomorza, podkreśla, że funkcjonowanie w Polsce dwóch dużych producentów paliw jest bardzo korzystne z punktu widzenia konkurencji rynkowej. - Dlatego mnie osobiście bliższy jest pogląd, że Orlen i Grupa Lotos powinny pozostać osobnymi firmami - stwierdza poseł. Przypomnijmy, że Tadeusz Aziewicz, zanim został wybrany do Sejmu, był w latach 1998-2002 prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W jego opinii, priorytetowym działaniem nowej administracji rządowej w odniesieniu do obu polskich firm paliwowych powinno być nie forsowanie ich łączenia, ale dokończenie rozpoczętego przed laty procesu prywatyzacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO o Orlenie i Lotosie: dokończenie prywatyzacji zamiast połączenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!