XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Po przejęciu Petrobaltiku pensje w Lotosie wzrosną?

Po przejęciu Petrobaltiku pensje w Lotosie wzrosną?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Grupie Lotos wkrótce może przestać obowiązywać tzw. ustawa kominowa. Dużo zależy od wyceny Petrobaltiku, którego ponad 30-proc. pakiet akcji MSP wniesie do giełdowej spółki.

Zapowiedź wniesienia aportem do Grupy Lotos należących do Ministerstwa Skarbu Państwa 30,32 proc. walorów Petrobaltiku powtarzana jest od ponad roku. Lotos posiada 69 proc. akcji Petrobaltiku, które kupił w 2005 r. za około 200 mln zł (0,68 proc. mają pracownicy) - napisał "Parkiet".

Początkowo resort skarbu zapewniał, że wniesienie walorów Petrobaltiku do Lotosu zostanie sfinalizowane do końca 2008 r. Teraz mówi się o połowie tego roku i wiele wskazuje na to, że jest szansa na zrealizowanie tej zapowiedzi. Do 9 lutego ma zostać wybrany doradca, który wyceni posiadane przez Skarb Państwa akcje wydobywczej spółki. Będzie miał na to 90 dni.

- Liczymy, że cały proces przeniesienia walorów, łącznie z podjęciem przez WZA Lotosu uchwały o emisji akcji, zakończy się do 30 czerwca 2008 r. - mówi "Parkietowi" Maciej Wewiór, rzecznik MSP.

Pakiet akcji Grupy Lotos, która jest kontrolowana przez Skarb Państwa, dzieli się na dwie części: około 59,02 mln papierów należy do państwowej Nafty Polskiej (51,91 proc. kapitału), a niespełna 7,88 mln walorów ma bezpośrednio ministerstwo (6,93 proc.). Nowe akcje koncernu obejmować ma wyłącznie MSP. To zwiększy jego stan posiadania.

Według wyliczeń "Parkietu" wzrósłby on do 20,38–22,88 mln akcji. W podwyższonym kapitale resort miałby 16,15–17,8-proc. udziałów. Choć liczba akcji będących w gestii Nafty Polskiej się nie zmieni, spadnie jej udział w kapitale. Według wyliczeń 'Parkietu", miałaby “tylko” 43,4–46,8 proc. W tej sytuacji Grupa Lotos przestałaby podlegać tzw. ustawie kominowej, która ogranicza zarobki członków zarządów.

- Ustawa nie mówi nic o możliwości sumowania głosów Skarbu Państwa i podmiotów zależnych od niego, czyli w tym przypadku Nafty Polskiej - mówi "Parkietowi" Leszek Koziorowski, wspólnik Kancelarii Prawnej Gessler. Z opinią prawników zgadzają się przedstawiciele resortu skarbu. - W konsekwencji wniesienia aportem akcji Petrobaltiku Grupę Lotos przestaną obowiązywać zapisy ustawy kominowej - mówi Wewiór.

Obecne zarobki prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza są kilkunastokrotnie niższe niż jego odpowiednika w PKN Orlen. Zdaniem analityków, właśnie system wynagradzania sprawia, że spółka nie może uzupełnić składu zarządu o nowych członków, odpowiedzialnych za handel i wydobycie. Rozpisany w październiku 2008 r. konkurs na te stanowiska zakończył się w środę niepowodzeniem - przypomina "Parkiet".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po przejęciu Petrobaltiku pensje w Lotosie wzrosną?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!