Po usterce postój i ponowne uruchomienie instalacji Olefiny II w PKN Orlen

Po usterce postój i ponowne uruchomienie instalacji Olefiny II w PKN Orlen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z powodu nieprawidłowej pracy kompresora czasowo wyłączono w czwartek wieczorem instalację Olefiny II w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku. Po usunięciu usterki rozpoczęto procedury uruchomienia instalacji - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe spółki.

Instalacja Olefiny II w PKN Orlen, produkująca etylen i propylen, jest jednym z największych tego typu kompleksów produkcyjnych w Europie.

W czwartek późnym wieczorem nad kompleksem rafineryjno-petrochemicznym PKN Orlen w Płocku widoczna była łuna ognia wydobywającego z jednej z wysokich pochodni znajdujących się na terenie zakładu.

Odpowiadając w piątek na pytania PAP dotyczące przyczyn zdarzenia biuro prasowe płockiego koncernu wyjaśniło, że w czwartek po godz. 18. "na instalacji Olefiny II doszło do nieplanowanego zakłócenia pracy kompresora, co doprowadziło do tymczasowego wyłączenia instalacji".

"Zdarzenie nie stanowiło zagrożenia dla ludzi i otoczenia, co potwierdza monitoring parametrów środowiskowych, które przez cały czas utrzymują się znacznie poniżej dopuszczalnych norm" - podkreślono w informacji PKN Orlen.

Jak podał płocki koncern, "po usunięciu usterki rozpoczęto procedury zmierzające do uruchomienia instalacji".

PKN Orlen wyjaśnił, że w podobnych sytuacjach, jak usterka kompresora instalacji Olefiny II, "część produktu naftowego, która nie może zostać przetworzona w dalszym procesie produkcji jest wysyłana na pochodnię (w celu spalenia - PAP), która jest jednym z elementów wchodzących w skład systemu bezpieczeństwa instalacji". "Stąd też mogła być widoczna łuna, która pojawiła się w porze nocnej" - podał płocki koncern.

Instalacja Olefiny II została oddana do użytku w 1980 r. Jej budowa trwała trzy lata. W listopadzie 1994 r. doszło do poważnej awarii kompleksu. Niewłaściwa eksploatacja przegrzewacza (jednego z najważniejszych urządzeń kompleksu, o wielkości budynku mieszkalnego) doprowadziła wówczas do pęknięcia rury i wydostania się pary wodnej, która zdmuchnęła płomień na palnikach gazu opałowego. W efekcie powstała mieszanina wybuchowa, która eksplodowała i rozsadziła przegrzewacz. Eksplozja doprowadziła do zawalenia się komina o wysokości 55 metrów, który następnie uszkodził biegnące w pobliżu rurociągi. Straty powstałe w wyniku tej awarii oszacowano wtedy na ponad 9 mln zł.

Instalacja Olefiny II ruszyła ponownie po remoncie w styczniu 1995 r. W trakcie prowadzonych wtedy robót dokonano pierwszej modernizacji kompleksu, zwiększając jego zdolność produkcyjną z 300 do 360 tys. ton etylenu i ze 125 do 135 tys. ton propylenu rocznie. W latach 2002-05 przeprowadzono kolejną modernizację instalacji, dzięki której podwojono produkcję etylenu do 700 tys. ton oraz propylenu do 380 tys. ton rocznie. Inwestycja ta kosztowała 245 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po usterce postój i ponowne uruchomienie instalacji Olefiny II w PKN Orlen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!