Początek października bez miłych niespodzianek na stacjach

Początek października bez miłych niespodzianek na stacjach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niestety - kierowcy nie zobaczyli w tym tygodniu spadków cen detalicznych, które lokują się obecnie na następujących poziomach: bezołowiowa benzyna 95 kosztuje 5,29 zł/l, a olej napędowy - 5,18 zł/l.

W naszej środowej analizie cen detalicznych na polskich stacjach wskazaliśmy na problem stosunkowo niskich marż detalicznych - ich dotychczasowy poziom ograniczał możliwość sprzedaży paliw podstawowych w cenach istotnie niższych w porównaniu z obecnymi poziomami. Otwarte pozostaje pytanie, czy widoczny pod koniec tygodnia ruch spadkowy w cenach hurtowych może nieco odmienić obecny nastrój.

Mocny spadek na dieslu

W czwartkowy poranek hurtowe cenniki koncernów przyniosły istotny ruch w dół w cenie oleju napędowego. Zwłaszcza w przypadku Grupy Lotos wyraźnie widoczna jest spadkowa tendencja - tutaj cena metra sześciennego uległa obniżeniu o 60 zł. Nie wydaje się jednak, żeby po jednorazowej zmianie dało się przewidywać spadek o głębszej skali w sektorze detalicznym.

Zgodnie z tym, co wskazaliśmy już wyżej – zwrócić trzeba uwagę na sytuację marż detalicznych (polecamy uwadze wykres składników cen paliw: http://www.e-petrol.pl/notowania/pomocne-informacje/podzial-skladnikow-cen-paliw). Jeśli w tym zakresie poprawi się poziom, który do niedawna był niewiele wyższy od 1 proc., to wtedy zapewne możemy jeszcze być świadkami ruchu spadkowego.

Prognozy dla tankujących na stacjach

Szacowane przez nas poziomy cen na okres 6-12 października dla benzyny 98-oktanowej wynosić mogą 5,53-5,61 zł/l. Podstawowe paliwa – czyli benzyna 95 i olej napędowy znaleźć się mogą w przedziałach: 5,26-5,33 oraz 5,14-5,22 zł/l. Dla autogazu prognozowany poziom 2,56-2,63 zł/l niemal nie różni się od prognoz z minionego tygodnia.

Ropa cały czas tanieje

Notowania surowca na giełdzie w Londynie w mijającym tygodniu spadły do poziomu nienotowanego od ponad dwóch lat, pogłębiając w czwartek tegoroczne minimum do 91,55 USD. Końcówka tygodnia przynosi jednak umiarkowane odreagowanie i w piątek przed południem baryłka ropy Brent w Londynie była wyceniana na niecałe 94 dolary.

Inwestorzy na rynku naftowym cały czas znajdują się pod wpływem nie najlepszych perspektyw popytu na ropę. Rosnąca produkcja w USA i odbudowujące się wydobycie w Libii, w zestawieniu z brakiem ożywienia w globalnej gospodarce, dają jednoznaczny obraz rynkowych fundamentów. Do tego organicznie dostępu do taniego dolara, związane z systematycznym wygaszaniem przez amerykańską Rezerwę Federalną programu skupu obligacji, powoduje, że strumień kapitału płynącego na giełdy naftowe wysycha.

Wygląda na to, że jednym z niewielu czynników, który mógłby odwrócić sytuację na rynku naftowym byłaby decyzja OPEC o zmniejszeniu limitu wydobycia, ale po pierwsze trzeba na nią poczekać prawie do końca listopada, a po drugie sygnały napływające ze strony przedstawicieli kartelu nie są jednoznaczne i cięcie produkcji wcale nie jest przesądzone. Możliwa reakcja ze strony OPEC powinna jednak hamować próby dalszego wyraźnego pogłębienia przeceny na rynku naftowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Początek października bez miłych niespodzianek na stacjach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!