Początek wakacji ze stabilnymi cenami paliw

Początek wakacji ze stabilnymi cenami paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym tygodniu detaliczne ceny na polskich stacjach paliw uległy wyraźnemu obniżeniu. Na wakacje wyjeżdżamy taniej niż na majowy weekend, a także tankujemy za niższą cenę niż w ubiegłym roku. Sytuacja na razie prezentuje się optymistycznie.

W ostatnich dniach jednak mieliśmy do czynienia z pewną, nieznaczną korektą zwyżkową w cennikach hurtowych, ale nie jest to powód, żeby już dostrzegać możliwość przeniesienia tej zmiany na ceny detaliczne.

Ruch w górę w rafineriach


W przypadku benzyny 95-oktanowej zwyżka w porównaniu z końcówką minionego tygodnia wynosiła 23 zł, a aktualny wynik to 3433 zł/m sześc. Olej napędowy podrożał o ponad 50 zł/m sześc., co daje nam wynik na poziomie 3323 zł/m sześc. W przypadku oleju opałowego jesteśmy świadkami zwyżki wynoszącej blisko 40 zł. Koszt tego paliwa wynosi 2058 zł/m sześc.

Prognozy detaliczne bez większych zmian


W okresie między 3 a 9 lipca spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa kosztować może 4,64-4,74 zł/l, a w przypadku najpopularniejszej Pb95 oczekujemy ulokowania się jej w przedziale 4,29-4,39 zł/l. Po cenach diesla także nie oczekujemy specjalnych zmian w porównaniu z ubiegłym tygodniem - będzie on lokował się między 4,11 a 4,20 zł/l. Niewielka dynamika będzie także cechować wyniki autogazu, który kosztował będzie 1,81-1,88 zł/l.

Zobacz także komentarz video do aktualnej sytuacji cenowej na rynku polskim:



Ropa odrabia straty


Po pięciu kolejnych tygodniach spadków w ostatnich dniach na giełdzie naftowej w Londynie doszło do odbicia, dzięki któremu notowania surowca oddaliły się od tegorocznych minimów. Od poprzedniego czwartku każdą kolejną sesję ropa Brent kończyła na plusie i dzisiaj przed południem jej baryłka kosztuje niecałe 48 dolarów.

Początkowo zwyżka notowań surowca miała charakter korekty kilkutygodniowej przeceny. Jednak po opublikowanych w środę informacjach o zaskakującym tygodniowym spadku dziennego wydobycia w USA aż o 100 tys. baryłek odbicie nabrało tempa. Optymizm kupujących może być jednak trochę przesadzony. Rynkowe fundamenty cały czas nie sprzyjają bowiem trwałym wzrostom na giełdach naftowych. Spadek produkcji w Stanach odnotowany w cotygodniowym raporcie Departamentu Energii może być wynikiem jednorazowych zdarzeń. Do tego systematycznie rośnie dzienne wydobycie w Libii, które aktualnie ma wynosić od 950 tys. do miliona baryłek ropy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!