PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podatek od handlu - co dalej z projektem, konsekwencje dla branży

Autor: Paliwa.pl (A. Toczyński)
03-04-2016 09:23 |  aktualizacja: 03-04-2016 09:34
Podatek od handlu - co dalej z projektem, konsekwencje dla branży
Fot. Shutterstock.com

W ostatnim czasie obserwujemy prace nad założeniami, czy też projektem założeń do ustawy nakładającego nową podatek - tzw. podatek od handlu. Polska Izba Paliw Płynnych aktywnie uczestniczy w pracach nad opracowaniem założeń tego podatku, w szczególności w tych aspektach, które dotykają, a przynajmniej mogą dotknąć szeroko rozumianą branżę paliwową.

Podatek początkowo określany jako tzw. podatek od supermarketów (a jeszcze wcześniej podatek od wielkopowierzchniowych obiektów handlowych) przekształcił się ostatecznie w tzw. podatek od handlu. Temu dynamicznemu procesowi tworzenia ustawy towarzyszy niezwykle intensywny szum medialny, przejawiający się coraz to nowymi doniesieniami, informacjami i komunikatami. Jeden z takich komunikatów szczególnie zelektryzował pod koniec stycznia środowisko sprzedawców paliwa. Mowa o komunikacie Ministerstwa Finansów o przekazaniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który wśród licznych kontrowersji zawierał także to, że podatkiem objęto również sprzedaż paliw (w pierwotnym projekcie paliwa były wyłączone z opodatkowania). Co więcej, brak wyłączenia paliw, w połączeniu z bardzo szeroką definicją "franczyzy", powodował, że opodatkowaniu podatkiem od handlu (i to w maksymalnej wysokości) podlegałby obrót paliwem i innymi towarami, w zasadzie na każdej stacji paliw...
Komunikat był o tyle zaskakujący, że początkowo ustawodawca zgodził się ze stanowiskiem Polskiej Izby Paliw Płynnych, zaangażowanej w prace w ramach zespołu roboczego przy Parlamentarnym Zespole na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, iż z opodatkowania wyłączona zostanie sprzedaż paliw.

Zgodnie z przedstawionym projektem przychodem ze sprzedaży detalicznej jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać od konsumenta z tytułu sprzedaży detalicznej. Przychód ze sprzedaży detalicznej w przypadku sprzedawcy detalicznego określa się w oparciu o wielkość obrotu zaewidencjonowanego przy pomocy kas rejestrujących i pomniejsza o dokonane w danym okresie zwroty towarów. Projektodawca wskazywał, że przychód ze sprzedaży detalicznej nie obejmuje należnego podatku od towarów i usług. Przy czym, z pewnym wyjątkiem, projekt zakłada zwolnienie od podatku przychodu ze sprzedaży detalicznej do wysokości 1 500 000 zł miesięcznie.

Biorąc pod uwagę znaczenie systemu obrotu paliwami dla całej gospodarki i społeczeństwa, niewyłącznie paliw z opodatkowania, w sytuacji gdy wykluczono gaz ziemny czy energię elektryczną, wzbudziło wiele kontrowersji natury ekonomicznej, ale też i prawnej.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

28 032 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

724 051 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP