PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podwyżka akcyzy na LPG od 2013 roku mało realna

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
07-12-2011 09:47

Według projektu dyrektywy przedstawionego przez Komisję Europejską docelowo wszystkie rodzaje paliw mają być opodatkowane na tym samym minimalnym poziomie. - W odniesieniu do LPG oznacza to w praktyce, że jego opodatkowanie wzrośnie z obecnych 125 euro za 1000 kg do 500 euro - pisze w raporcie "Sytuacja i perspektywy branży LPG w Polsce" dr Elżbieta Lis, doradca podatkowy w KSP Legal & Tax Advice.

Dla porównania, minimalny poziom opodatkowania benzyny wyniesie 359 euro, a oleju napędowego 412 euro. - Docelowo akcyza na LPG ma zatem wzrosnąć czterokrotnie, co w praktyce możne oznaczać wzrost ceny litra LPG o ok. 1 zł. Taka podwyżka może wpłynąć na zahamowanie rozwoju instalacji gazowych w naszym kraju i poziom wykorzystania autogazu. Komisja Europejska dostrzegając ten problem wskazuje jednak, że planowany system zakłada stosowanie takich samych stawek wobec wszystkich paliw silnikowych, w tym również LPG, w zależności od zawartości energii i emisji CO 2. Stąd nie można liczyć na żadne dodatkowe preferencje lub zwolnienia w tym zakresie – uważa ekspertka.
Zgodnie z projektowanymi przepisami państwa członkowskie będą jednak uprawnione do przyznawania całkowitych lub częściowych zwolnień lub obniżek w zakresie poziomu opodatkowania m.in. wobec gazu ziemnego i gazu płynnego wykorzystywanego jako paliwo napędowe do 1 stycznia 2023 roku.

Elżbieta Lis przypomina, że jest to już druga próba Komisji Europejskiej do wprowadzenia w całej Unii Europejskiej podatku od emisji CO 2 w sektorach nieobjętych unijnym systemem handlu emisjami. – Poprzednie działania w kierunku wprowadzenia podatku węglowego były podejmowane w ubiegłym roku, jednak nie udało się wówczas uzyskać zgody wszystkich państw członkowskich. Należy też zauważyć, że w zakresie zmian odnośnie do harmonizacji podatków pośrednich (w tym akcyzy), przepisy prawa wspólnotowego przewidują specjalną procedurę legislacyjną, która wymaga w tym zakresie jednomyślnej zgody całej Rady. Biorąc natomiast pod uwagę wyraźny sprzeciw polskich władz odnośnie do wprowadzenia podatku węglowego, wejście w życie projektowanych przepisów z początkiem stycznia 2013 roku należy ocenić jako wątpliwe – stwierdza.

13 kwietnia 2011 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt zmiany przepisów dotyczących opodatkowania akcyzą wyrobów energetycznych i energii, w tym m.in. gazu płynnego. Obowiązujący system opodatkowania, co do zasady, uzależnia wysokość akcyzy od poziomu zużycia danego źródła energii. Zasadnicza zmiana w tym zakresie miałaby polegać na uzależnieniu poziomu opodatkowania akcyzą poszczególnych źródeł energii od dwóch czynników, tj. poziomu emisji CO 2 oraz efektywności energetycznej danego źródła energii. Zdaniem Komisji taka konstrukcja przyczyni się do mniejszego zużycia energii oraz większego udziału czystej energii w Unii Europejskiej, a tym samym do przyjętego w 2009 roku pakietu w zakresie polityki w dziedzinie zmian klimatu i energii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP