XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pojawia się szansa na większe obniżki cen paliw

Pojawia się szansa na większe obniżki cen paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Drugi tydzień marca przyniósł dalsze symboliczne obniżki cen paliw na krajowych stacjach. Wyraźnie wzrosło jednak prawdopodobieństwo większych spadków cen w nadchodzących dniach. Średnio za litr benzyny Pb95 płacimy obecnie 4,73 PLN/l czyli 2 gr./l mniej niż przed tygodniem. Podobnie litr oleju napędowego potaniał w skali tygodnia 2 gr./l do średniego poziomu 4,58 PLN/l. Autogaz natomiast kosztuje obecnie średnio w kraju 2,22 PLN/l co oznacza spadek w skali tygodnia o 2 gr./l.

Zauważalne obniżki cen hurtowych benzyny i diesla w kraju otwierają drogę do dalszych spadków cen paliw na krajowych stacjach. W mijającym tygodniu hurtowa cena diesla i benzyn potaniała około 5 gr./l netto. Co więcej na rynku hurtowym jest miejsce na dalsze obniżki, w związku z czym kolejny tydzień może przynieść spadek średniego poziomu cen benzyny i diesla na krajowych stacjach o kolejne 3-5 gr./l.

W dalszym ciągu jednak ceny paliw są znacznie wyższe niż przed rokiem. Zarówno litr benzyny jak i diesla jest droższy średnio 75 gr./l. Za autogaz płacimy natomiast 55 gr./l więcej niż przed rokiem.

Aktualny spadek ceny paliw w kraju to bezpośredni efekt taniejącej ropy naftowej, po blisko dwóch miesiącach konsolidacji. Ceny ropy Brent w Londynie spadły w mijającym tygodniu w rejon 52 USD/bbl.  W skali tygodnia ropa potaniała ponad 4 USD/bbl i jest to największy tygodniowy spadek cen od końca października ubiegłego roku.

Obniżki cen ropy naftowej to efekt rosnącej produkcji ropy z amerykańskich łupków, kolejnych historycznych rekordów wysokości poziomu zapasów ropy w USA i obaw co do dalszego kierunku polityki OPEC. Zapasy ropy naftowej w USA zgodnie z danymi EIA wzrosły w ubiegłym tygodniu 8,2 mln bbl ustanawiając kolejny historyczny rekord na poziomie 528,4 mln bbl. Dodatkowo produkcja ropy wzrosła w skali tygodnia 56 tys. bbl/d do 9,088 mln bbl/d. Wzrost zapasów natomiast wynika w dużej mierze z rosnącego importu ropy do USA. W skali  tygodniu wzrósł on aż 560 tys. bbl/d (7 proc.) osiągając poziom 8,15 mln bbl/d.

Międzynarodowa Agencja Energii w opublikowanym najnowszym raporcie „Oil 2017” zawierającym analizy i 5-letnie prognozy dla światowego rynku ropy naftowej prognozuje wzrost produkcji ropy naftowej w USA o 1,4 mln bbl/d w najbliższych 5-latach przy założeniu średniego poziomu cen 55-60 USD/bbl.

 Minister Energii Arabii Saudyjskiej  w trakcie konferencji CERAWeek dał do zrozumienia, że OPEC, którego celem jest zrównoważenie światowego rynku ropy naftowej, nie będzie bezczynnie patrzył na rosnącą produkcję w krajach poza OPEC i utratę swoich udziałów w rynku. Wypowiedzi te wyraźnie zaniepokoiły rynek, który zaczął wyceniać ryzyko wycofania Arabii Saudyjskiej, a co za tym idzie krajów OPEC z dotychczasowej polityki zmierzającej do zrównoważenia rynku ropy naftowej. OPEC dał do zrozumienia prywatnym amerykańskim firmom wydobywającym ropę z łupków, że nie jest skłonny do dalszych cięć produkcji aby zrobić na rynku miejsce dla rosnącej produkcji ropy z łupków. Automatycznie na rynku pojawiły się prognozy spadku cen ropy naftowej do 40 USD/bbl.

Tymczasem zdaniem ministra Kuwejtu w lutym kraje OPEC zredukowały produkcję znacznie powyżej ustalonych 1,2 mln bbl/d. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że w marcu i kwietniu zmniejszą produkcję o więcej niż wymagane 139 tys. bbl/d.

Obecnie uwaga rynku przesunie się w kierunku zaplanowanego na 25-26 marca spotkania powołanego przez OPEC komitetu (składającego się z 5 krajów)  do spraw monitorowania i oceny porozumienia odnośnie cięć produkcji. Rynek liczy na jakieś dalsze wskazówki odnośnie kierunku polityki OPEC.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pojawia się szansa na większe obniżki cen paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!