Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polacy coraz rzadziej korzystają z gazu w butlach

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
30-03-2010 11:22
Polacy coraz rzadziej korzystają z gazu w butlach

Na krajowym rynku LPG wciąż utrzymuje się tendencja spadku globalnej sprzedaży gazu w butlach. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w 2009 roku spadek ten wyniósł 5,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Łączny wolumen sprzedaży tego typu gazu wyniósł w 2009 roku 360 tys. ton, czyli o 35 tys. mniej niż dwa lata temu.

Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu był to segment dominujący na polskim rynku, ale burzliwy rozwój segmentu autogazu spowodował zmniejszenie znaczenia butli w globalnej sprzedaży. Należy jednak podkreślić, że według ostatnich dostępnych danych ponad 5,4 mln gospodarstw domowych wciąż używa gazu LPG w butlach, co świadczy o znaczeniu tego produktu dla społeczeństwa.
Gaz w butlach cieszył się ogromną popularnością na obszarach wiejskich. Wzrost gospodarczy spowodował jednak szereg zjawisk mających duży wpływ na ten segment. Rozwój sieci gazu ziemnego w wielu rejonach kraju, naturalny proces migracji z obszarów wiejskich do miast przyniósł w rezultacie malejące zainteresowanie gazem w butlach do gotowania oraz ogrzewania. Bardzo popularne przed laty piecyki do ogrzewania z wykorzystaniem butli o pojemności 11 kg, również straciły swoją początkową atrakcyjność, tym bardziej, że mamy też do czynienia z coraz łagodniejszym klimatem.

Zdaniem przedstawicieli POGP szansą dla tego segmentu są nowe zastosowania typu parasole grzewcze, grille itp., charakterystyczne dla społeczeństw zamożnych. Należy jednak stwierdzić, że ilości tak sprzedawanego gazu nie są znaczące, o wielkości globalnej sprzedaży decyduje gaz do celów komunalnych, którego podstawową konkurencją jest gaz ziemny sieciowy.

Eksperci przyznają, że co prawda nie ma barier prawnych w rozwoju rynku w segmencie rynku gazu w butlach, ale równie poważnym problemem w branży jest interpretacja przepisów prawnych odnośnie prawa własności oraz ochrony znaku towarowego. W sytuacji zwiększającej się ilości wypadków z udziałem gazu w butlach, odpowiedzialność za stan techniczny butli oraz przestrzeganie standardów bezpieczeństwa to kwestie mające ogromny wpływ na postrzeganie całej branży.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP