Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polacy powiercą w Kazachstanie, Łotwie i Afryce

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-05-2008 13:57
Polacy powiercą w Kazachstanie, Łotwie i Afryce

Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków podpisała nowe kontrakty w Azji, Afryce i Europie. Firma chce w ten sposób maksymalnie wykorzystać posiadany sprzęt wiertniczy.

Na początku maja br. podpisano kontrakt z kazachską spółką Kazakhmys Petroleum, która należy do światowego koncernu Kazakhmys PLC, notowanego na londyńskiej giełdzie.
To jeden z największych światowych producentów i przetwórców miedzi, złota oraz srebra. Kazakhmys Petroleum jest właścicielem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, głównie w rejonie zachodnio – południowego Kazachstanu.

Kontrakt pomiędzy PNIG Kraków i Kazakhmys Petroleum obejmuje wykonanie prac poszukiwawczych urządzeniem wiertniczym N 1625. To jedno z najcięższych dostępnych na tamtejszych rynku urządzeń i największe dostępne w Europie ( może realizować prace wiertnicze do 10 000 m!).

W ostatnim półroczu za pomocą tego sprzętu PNIG Kraków realizował prace dla firmy EmbaJugNieft. Dla nowego klienta prace będą realizowane na południe od miasta Aktobe, na koncesji Akhzar (północno – zachodni Kazachstan). Urządzenie odwierci na zlecenie operatora otwory o głębokości do ok. 5600 metrów. Wiertnię obsługiwać będzie stuosobowy personel polsko – kazachski.

Kontrakt został podpisany na rok, z możliwością przedłużenia. Ponadto prowadzone są rozmowy na temat zaangażowania, dla tego operatora, kolejnych urządzeń wiertniczych PNIG Kraków.

W Afryce PNIG Kraków z sukcesem zakończył prace wiertnicze objęte kontraktem ze światowym operatorem Sasol Temane Limitada. W ramach strategii umacniania pozycji na światowych rynkach naftowych PNIG Kraków przystąpił do kolejnych prac wiertniczych. W Mozambiku będą wykonane otwory poszukiwawcze w miejscowości Beira. Tym razem PNIG Kraków pracuje dla norweskiej spółki naftowej DNO International ASA, notowanej na giełdzie w OSLO. Kontrakt będzie obsługiwany przez międzynarodową załogę wiertniczą.
Kontrakt został podpisany na pół roku, z możliwością przedłużenia.

Na Azji i Afryce nie kończą się ostatnie kontraktowe sukcesy PNIG Kraków. Nowym rynkiem jest także Łotwa. Firma Alina Limited Liability Company, z siedzibą w Rydze, zakontraktowała krakowską spółkę do wykonania prac wiertniczych na Łotwie za pomocą urządzenia A 50. To są typowe prace rekonstrukcyjne na otworach ropno – gazowych, mające na celu intensyfikację wydobycia węglowodorów z już istniejących odwiertów. Urządzenie A 50 zostało już przetransportowane z Polski na Łotwę.

PNIG Kraków to polska firma, której od przeszło dwudziestu lat jest obecna na rynku międzynarodowym. Obecnie PNIG Kraków prowadzi prace m.in. w: Kazachstanie, Pakistanie, Mozambiku, Ugandzie, na Ukrainie, na Łotwie oraz w Polsce.

Zysk netto firmy za rok 2007 wyniósł prawie 23 mln zł. Firma należy do Grupy Kapitałowej PGNiG.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP