Połączenie gazowe Polski z Litwą argumentem dla Gazpromu

Połączenie gazowe Polski z Litwą argumentem dla Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowane połączenie gazowe Polski z Litwą jest uzupełnieniem już realizowanych inwestycji w państwach nadbałtyckich, w tym terminalu LNG w Kłajpedzie, które w sumie mają stanowić argument w negocjacjach nowej umowy gazowej z Rosją - powiedział Jaroslav Neverovic, były minister energetyki Litwy, w trakcie sesji "Infrastruktura energetyczno-paliwowa w polityce UE" w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Państwa nadbałtyckie zużywają w sumie około 5-6 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, czyli niewiele więcej niż wynosi zdolność przeładunkowa budowanego właśnie pływającego terminalu LNG w Kłajpedzie.

- Z końcem 2015 roku Litwie kończy się umowa z Gazpromem na dostawy gazu i te inwestycje, w tym również planowane połączenie gazowe z Polską, mają stanowić argument w negocjacjach dotyczących ceny gazu w ramach kolejnej umowy długoterminowej - powiedział Jaroslav Neverovic w trakcie sesji. - Oczywiście skroplony gaz ziemny ma prawo być trochę droższy, ze względu na konieczność regazyfikacji, ale jest dla wszystkich oczywiste, że cena gazu dostarczanego gazociągiem musi być niższa niż dostarczanego do terminalu w Kłajpedzie - dodał.

Projekt połączenia gazowego pomiędzy Polską i Litwą może kosztować ok. 600 mln euro.

Jaroslav Neverovic podkreślił duże znaczenie wszelkiego rodzaju międzynarodowych interkonektorów. - Połączenie energetyczne Polski i Litwy jeszcze nie powstało, dopiero jest budowane, a już podpisana została umowa w sprawie budowy fabryki na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ełku, która powstanie właśnie dlatego, że w Ełku będą dodatkowe moce dzięki temu połączeniu - mówił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Połączenie gazowe Polski z Litwą argumentem dla Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!