Polscy nafciarze ruszają po złoża ropy do Wenezueli

Przedstawiciele naszych największych koncernów paliwowych pojechali do Wenezueli rozmawiać o poszukiwaniu ropy naftowej i gazu w tym latynoskim kraju.

Wenezuela jest od wielu lat największym producentem ropy naftowej w Ameryce Południowej - przypomina "Gazeta Wyborcza". Ma olbrzymie, prawie nieeksploatowane dotąd złoża gazu ziemnego. Czy to szansa dla polskich koncernów paliwowych? W zeszłym tygodniu ruszyły one na rekonesans do Wenezueli wraz z delegacją rządową, która pojechała do Caracas na polsko-wenezuelskie konsultacje gospodarcze. W delegacji było dwóch przedstawicieli Grupy Lotos i po jednym dyrektorze z PKN Orlen oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Już dwa lata temu, na początku rządów PiS, rozchodziły się pogłoski, że Wenezuela chce sprzedać swoją ropę naftową polskim rafineriom.

- Ropa nie była głównym przedmiotem rozmów. Z polskiej strony większe zainteresowanie współpracą z Wenezuelą zgłaszały firmy z branży elektromaszynowej i spożywczej. Natomiast Wenezuela w branży paliwowej była bardziej zainteresowana usługami związanymi z wydobyciem i serwisem niż handlem ropą - powiedział nam wiceminister gospodarki Rafał Baniak, który uczestniczył w polskiej delegacji. - Wenezuela nie jest zainteresowana prostym handlem, ale tworzeniem spółek z ich firmami i rozwojem własnej gospodarki.

Baniak przyznał, że nie znał szczegółów rozmów, które prowadzili w Caracas przedstawiciele polskich firm poza programem spotkań międzyrządowych. A według biura prasowego Orlenu rozmawiano zarówno o zakupie ropy naftowej, jak też polskich inwestycjach w poszukiwanie i eksploatację złóż w Wenezueli. Konkretów jednak nie poznaliśmy, bo w piątek delegacja PKN była jeszcze w Wenezueli. Z tego samego powodu o wynikach rozmów nie informowało biuro prasowe PGNiG. Nasi rozmówcy zwracali jednak uwagę, że do Wenezueli nie poleciał nikt z zarządów polskich koncernów, więc w tym momencie nie ma mowy o kontraktach.

O powodzeniu można mówić w przypadku rozmów rządu. - Kierujący polską delegacją wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf wspólnie ze swym wenezuelskim odpowiednikiem zgodzili się, by powołać komisję mieszaną, która rozważy przygotowanie polsko-wenezuelskich umów o współpracy gospodarczej i o ochronie inwestycji. Takie umowy mają z Wenezuelą inne państwa UE - powiedział nam wiceminister Baniak.

Inwestowanie w Wenezueli wiąże się jednak z ryzykiem politycznym. W Caracas rządzi lewacki prezydent Hugo Chavez, który słynie z antyamerykańskiego nastawienia. Za jego rządów Wenezuela obrała polityczny kurs na zbliżenie z Rosją, Iranem i Białorusią. Chavez znacjonalizował też złoża ropy i pola naftowe, z których wypchnął amerykańskich nafciarzy, a które oferuje teraz inwestorom z Rosji czy Białorusi.

- Oczywiście nie da się zapomnieć o politycznej specyfice Wenezueli i w rozmowach w Caracas zawsze mówiłem, że jesteśmy członkiem NATO i UE. Jednak unijne firmy robią interesy z Wenezuelą, a USA są ciągle jej największym partnerem handlowym.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy nafciarze ruszają po złoża ropy do Wenezueli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!