PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polscy producenci biokomponentów tracą przez opieszałość MG

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
15-02-2011 13:01

Najpóźniej do 5 grudnia 2010 roku Polska powinna zaimplementować przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 roku w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE. Konieczna jest więc nowelizacja ustawy o biopaliwach i biokomponentach, która wciąż jest na wczesnym etapie przygotowań w Ministerstwie Gospodarki. Przez taki stan rzeczy tracą jednak polscy producenci biokomponentów.

- Artykuł 19 ust. 2 dyrektywy zobowiązywał państwa członkowskie UE do przedłożenia Komisji Europejskiej do 31 marca 2010 roku danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych z poszczególnych regionów tzw. NUTS 2, dla których emisja ta jest niższa niż wartości domyślne określone szczegółowo w załączniku do omawianej dyrektywy. Brak przyjętych regulacji w tej kwestii stwarza niepokojące zagrożenie dyskryminacji polskich wytwórców biopaliw i biopłynów przez państwa członkowskie UE, którym udało się już wdrożyć przepisy przedmiotowej regulacji – pisze w oświadczeniu Krajowa Izba Biopaliw.
Pomimo wniosku polskiego rządu skierowanego do Komisji Europejskiej we wrześniu 2010 roku w sprawie umożliwienia w Polsce stosowania określonych w dyrektywie standardowych wartości emisji CO2 dla upraw do czasu zebrania wymaganych danych na temat rzeczywistych emisji na poziomie producenta rolnego, Federalne Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Niemiec odrzuciło taką możliwość.

- Takie stanowisko Niemiec dla polskich wytwórców biokomponentów oznacza brak możliwości wpisu do rejestru producentów paliw odnawialnych produkujących zgodnie z kryteriami zrównoważonego rozwoju, a tym samym de facto wykluczenie ze sposobności dostaw swojej produkcji na rynek tego kraju. Zagrożenie takie istnieje zarówno w przypadku polskich producentów biokomponentów, a także producentów płodów rolnych (rzepak, kukurydza, itp.) oraz oleju rzepakowego przeznaczonych do produkcji biopaliw – twierdzi KIB.

- Mając na względzie zaistniałe na obecnym etapie niedociągnięcia natury legislacyjnej na poziomie krajowym, a także prawdopodobną implementację Dyrektywy 2009/28/WE przez kolejne państwa członkowskie w bieżącym roku, a co za tym idzie możliwe rozszerzenie opisywanego zjawiska na inne kraje UE, Krajowa Izba Biopaliw zwróciła się do Ministra Gospodarki oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o niezwłoczną analizę przedmiotowej kwestii i pilne podjęcie działań w celu umożliwienia stosowania do tego czasu przez polskich wytwórców biokomponentów standardowych wartości emisji CO2 dla upraw i ograniczenie praktyk dyskryminacyjnych – czytamy w komunikacie Izby.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP