XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska gospodarka radzi sobie lepiej, niż oczekiwano

Polska gospodarka radzi sobie lepiej, niż oczekiwano
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na to wskazują korekty w górę październikowych prognoz tempa wzrostu PKB w 2014 roku w stosunku do rundy kwietniowej: NBP podniósł prognozę do 2,9% z 2,4% w kwietniu, Komisja Europejska do 2,5% z 2,2% oraz MFW do 2,4% też z 2,2%.

Było to jeszcze przed publikacją tzw. szybkiego szacunku PKB w trzecim kwartale, którego wzrost o 1,9% w ujęciu rocznym był pozytywnym zaskoczeniem. Po tej publikacji i po rutynowej ocenie stanu polskiej gospodarki eksperci MFW podnieśli prognozę na 2014 rok do 2,7%.

Po publikacji GUS (wstępny szacunek PKB w trzecim kwartale), podtrzymującej 1,9% tempo wzrostu już wiemy, że przy nadal wiodącej roli eksportu, przyspieszenie wzrostu zawdzięczamy popytowi krajowemu: konsumpcji indywidualnej, która wzrosła o 1% (po 0,2% w drugim kwartale) oraz inwestycjom (nakłady inwestycyjne brutto w środki trwałe w gospodarce wzrosły o 0,6% po spadku o 3,2% w drugim kwartale).

Nie marginalizując wpływu polityki makroekonomicznej trzeba powiedzieć, że źródło tej dobrej dla nas wiadomości tkwi przede wszystkim w umiarkowanej poprawie koniunktury u naszych partnerów handlowych oraz stabilnych cenach surowców. Układ tych czynników powinien, jak się oczekuje i co już widać w danych, skłonić firmy do inwestowania i odbudowy nadwątlonych zapasów.

Inwestycjom firm towarzyszy znany z makroekonomii efekt mnożnikowy, polegający na tym, że inwestycje tworzą nowe miejsca pracy, wzrost zatrudnienia powiększa dochody gospodarstw domowych, z których lwia część zostaje przeznaczona na konsumpcję.

A wzrost konsumpcji jest bodźcem do wzrostu inwestycji. Jeśli spojrzymy na ten proces z perspektywy pojedynczych firm, których w Polsce jest około 2 milionów (są to firmy różnej wielkości, działają na różnorodnych rynkach i mają projekty inwestycyjne o różniących się horyzontach czasowych), to okaże się, że skala i rozkład w czasie efektu mnożnikowego zależy od tego, jakie firmy decydują się na inwestycje. Inaczej mówiąc, wartość mnożnika zależy od struktury inwestycji.

O ile w fazie wzrostu mnożnik inwestycyjny jest związany ze strukturą gospodarki, bo inwestują wszyscy, to w początkowej fazie ożywienia, gdy inwestują jedynie niektórzy, korzyść dla gospodarki, płynąca z 1 miliarda dodatkowych inwestycji zależy od tego, kto i w co inwestuje. Firmy inwestują na podstawie oceny trwałości oczekiwanego popytu, a to jest związane z horyzontem inwestycji. Najbardziej wrażliwe na wzrost popytu są małe firmy z sektora usług, tworzące natychmiast nowe miejsca pracy a poprawa sytuacji na rynku pracy jest bardzo szybko widoczna we wzroście konsumpcji.

Problem w tym, że przyrost popytu, na który reagują te firmy to właśnie wzrost konsumpcji. Potrzebny jest zatem impuls, który spowoduje jej wzrost. Takim impulsem, w niektórych sytuacjach, mogą być zwiększone wydatki rządowe, jak to miało miejsce w przypadku wielu krajów podczas wielkiej recesji. Jeśli jednak na chwile zapomnimy o kosztach tego typu rozwiązań, to lekcja z kryzysu jest taka, że gdy na horyzoncie nie widać zielonego światła, nie są to działania skuteczne, a gdy już to światło widać - wówczas te działania nie są potrzebne. Skoro nie tędy droga do utrwalenia wzrostu gospodarczego, to którędy?

Okazuje się, że drogi wiodą poprzez inwestycje w sektor energii, a najskuteczniejszą z nich może być wydobycie gazu ziemnego, gdyż w Europie i w Polsce największy potencjał ma gaz ziemny ze skał łupkowych.

Pisaliśmy o tym szerzej w naszym ostatnim raporcie Energetyka, środowisko, rozwój a tu przytoczę tylko najważniejsze argumenty: . popyt na gaz jest i w horyzoncie 20-30 lat będzie wzrastał . inwestycje w poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego mają silne i długotrwałe efekty mnożnikowe (nasz raport o gazie łupkowym oraz zupełnie świeży raport Macroeconomic effects of European shale gas production, przygotowany przez Poyry i Cambridge Econometrics) . kapitał krajowy już inwestuje a kapitał zagraniczny, zainteresowany inwestycjami, czeka na zakończenie prac legislacyjnych.

Kapitał krajowy to przede wszystkim ORLEN. Inwestujemy w gaz łupkowy z wyboru. Obecnie mamy 10 koncesji, do tej pory zrobiliśmy 9 odwiertów (7 pionowych, 2 horyzontalne) oraz 2 szczelinowania hydrauliczne - ostatnie w czwartek 28.11. Relacje i zdjęcia można zobaczyć na Twitterze na profilu @KozlowskiORLEN. Szanse na łupkowy sukces są duże ale sprzyja im pozyskanie know-how.

Od dawna zmierzamy w tym kierunku, bo wiemy, że nowa innowacyjna technologia jest wciąż w fazie rozwoju i przejęcie know-how jest możliwe jedynie w warunkach bezpośrednich kontaktów operacyjnych. Obecnie, dzięki przejęciu firmy TriOil z kanadyjskiej prowincji Alberta, uzyskaliśmy dostęp do perspektywicznych aktywów na terenie trzech obszarów wydobywczych: Lochend, Kaybob oraz Pouce Coupe w Kanadzie. Ich łączny potencjał wynosi ok. 20 mln baryłek ekwiwalentu ropy. W ramach tej transakcji nie kupiliśmy jednak samych złóż, ale również dostęp do zaplecza i wiedzy zespołu menedżerów z wieloletnim doświadczeniem w branży. To jeden z ważniejszych dla nas aspektów, ponieważ taka współpraca ma szanse znacząco być wykorzystana w naszych pracach w Polsce w zakresie poszukiwań gazu łupkowego.

Źródło: Blog Głównego Ekonomisty PKN ORLEN
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska gospodarka radzi sobie lepiej, niż oczekiwano

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!