Polska nie powinna obawiać się rosyjskich inwestycji

Polska nie powinna obawiać się rosyjskich inwestycji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska nie powinna obawiać się rosyjskich inwestorów dopóki są oni traktowani tak samo jak każdy inny inwestor z kraju spoza UE - powiedział PAP John Roberts, brytyjski ekspert firmy Platts. Dla prywatyzowanego Lotosu najważniejszy jest rozwój - ocenił.

Platts dostarcza informacje o światowym rynku energetycznym i skupia ekspertów w tej dziedzinie.

Jak informowały niedawno rosyjskie dzienniki "Wiedomosti" i "Kommiersant", Gazprom Nieft, piąty co do wielkości koncern naftowy w Rosji, potwierdził zainteresowanie kupnem Grupy Lotos, którą rząd Polski zamierza sprywatyzować w 2011 roku. Według tych gazet, Grupą Lotos interesują się także inne koncerny naftowe z Rosji, w tym Rosnieft i TNK-BP. 30 października resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji Grupy Lotos. Czytaj także: Możejki warte ułamek tego, co zapłacił Orlen

"Rosyjskie firmy szukają możliwości inwestowania poza Rosją, żeby zwiększyć zyskowność, ponieważ jest to dla nich często łatwiejsze za granicą niż w kraju. To standardowa strategia" - uważa Roberts. W jego opinii Polska może znaleźć oparcie w regulacjach Unii Europejskiej i jest bezpieczna - dopóki zagraniczni inwestorzy ich przestrzegają. "Gazprom już ma pewne udziały w firmach unijnych" - zauważył.

"Podczas ostatnich negocjacji gazowych między Polską i Rosją, Polska - zgodnie z regulacjami unijnymi - musiała przyjąć twarde stanowisko w kwestii dostępu stron trzecich do gazociągu jamalskiego. To z pewnością nie uszczęśliwiło Gazpromu, ponieważ płacił za budowę tej magistrali. Tak więc bycie otwartym na rosyjskie inwestycje, podczas gdy minister skarbu i tak sprzedaje akcje Lotosu, może być pomocne" - ocenił ekspert.

29 października po podpisaniu umowy gazowej z Polską wicepremier Rosji Igor Sieczin oświadczył, że rosyjskie spółki byłyby zainteresowane udziałem w ewentualnej prywatyzacji polskich firm paliwowych. Podkreślił, że istnieje "konkretne zainteresowanie" zwiększeniem współpracy w dziedzinie dostaw i przetwórstwa ropy naftowej.

Zdaniem Robertsa inwestor dla Lotosu powinien być oceniany z punktu widzenia efektywności tej firmy. "Czy Gazprom Nieft albo inny inwestor przyczyni się do wzrostu firmy? To jest właściwe pytanie" - powiedział Roberts. Przyznał, że dostęp do złóż ropy może być zaletą rosyjskich inwestorów.

Ekspert uważa, że nie należy przeceniać wpływu ewentualnej transakcji na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Pytany o znaczenie ewentualnego zakupu akcji Lotosu dla Gazprom Nieftu, powiedział: "To jest pytanie o to, w jaki sposób polska firma paliwowa wpasowuje się w strategię eksportu ropy przez Gazprom Nieft".

Roberts zwrócił też uwagę, że gazowy Gazprom jest zainteresowany w nabyciu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego. "Gaz łupkowy stanowi dla nich wyzwanie, więc Polska w oczywisty sposób jest dla nich interesującym rynkiem" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska nie powinna obawiać się rosyjskich inwestycji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!