Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie rafinerie bardziej efektywne od europejskich konkurentów

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
12-03-2015 13:06
Polskie rafinerie bardziej efektywne od europejskich konkurentów

Marże polskich firm naftowych nadal pozostają znacząco wyższe niż przeciętnie w Europie.

Fot. mat. pras.

W minionym roku rafinerie należące do Grupy Lotos i PKN Orlen mogły się pochwalić wyższą przeciętną efektywnością niż inne zakłady tego typu w Europie. Uśrednione marże rafineryjne Lotosu i Orlenu w 2014 roku były przeciętnie o 2,5-3,5 dolara na baryłce wyższe niż wyniósł wskaźnik europejskiej marży rafineryjnej (ERMI), publikowany przez koncern Total.

Przeciętna modelowa marża rafineryjna Grupy Lotos, włącznie z dyferencjałem Ural-Brent, obejmującym „premię” polskich rafinerii związaną z przerobem tańszego surowca rosyjskiego, wyniosła w 2014 roku 6,08 dolara na baryłce. W grupie PKN Orlen ten sam wskaźnik wyniósł w minionym roku 5,12 dolara na baryłce.
Dla porównania austriacki koncern OMV zanotował w 2014 roku przeciętną marżę rafineryjną na poziomie 3,41 dol. za baryłkę, a wskaźnik europejskiej marży rafineryjnej wyniósł w tym czasie 2,55 dol. za baryłkę. Tym samym Lotos notował marże o blisko 140 proc. wyższe niż wynosił wskaźnik ERMI, a Orlen niemal dokładnie dwukrotnie wyższe. Polskie firmy były też pod tym względem odpowiednio o 80 proc. i 50 proc. bardziej efektywne od austriackiego OMV.

Publikowany przez koncern Total, największego gracza na rynku rafineryjnym w Europie, wskaźnik ERMI, nie jest uśrednioną wielkością marż generowanych przez rafinerie tej firmy, a reprezentuje marżę hipotetycznego kompleksu rafineryjnego zlokalizowanego w Północnej Europie w okolicach Rotterdamu, który przerabia mieszankę gatunków ropy powszechnie dostarczanych do tego regionu i produkuje podstawowe produkty po kosztach obowiązujących w tym regionie. Total zastrzega, że wskaźnik nie musi odpowiadać faktycznym marżom osiąganym przez poszczególne rafinerie grupy, ze względu na różnice w ich szczegółowych konfiguracjach. Dość powszechnie uważany jest jednak za reprezentatywny dla europejskiego przemysłu rafineryjnego.

W dwóch ostatnich kwartałach 2014 roku wskaźnik ERMI znajdował się na poziomach najwyższych od blisko dwóch lat. W trzecim kwartale minionego roku wyniósł 4,07 dol./b, a w czwartym 3,74 dol./b.

W tym samym okresie marże Lotosu wynosiły odpowiednio 6,97 dol./b i 7,32 dol./b, były zatem o 3-3,5 dolara wyższe, a Orlenu 6,6 dol./b i 6,5 dol./b, czyli były wyższe o 2,5-2,8 dolara.

Z naszych wyliczeń wynika, że nawet gdyby nie uwzględniać pozytywnego wpływu dyferencjału Ural-Brent, marże polskich firm naftowych nadal pozostają znacząco wyższe niż przeciętnie w Europie. Średni poziom dyferencjału w 2014 roku wyniósł 1,72 dolara na baryłce, co oznacza, że bez niego ubiegłoroczna marża Lotosu wyniosła 4,36 dol./b (o 71 proc. więcej niż ERMI), a Orlenu 3,40 dol./b (o jedną trzecią więcej niż wskaźnik firmy Total).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP