Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie rafinerie coraz efektywniejsze w przerobie ropy

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
26-04-2010 16:14
Polskie rafinerie coraz efektywniejsze w przerobie ropy

Zmieniająca się struktura produkcji paliw świadczy o coraz głębszym przerobie ropy realizowanym przez polskie rafinerie - uważają eksperci z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Zapowiadane na rok 2010 uruchamianie nowych instalacji produkcyjnych w rafineriach krajowych koncernów pozwala im przypuszczać, iż proces wzrostu produkcji krajowej i głębokości przerobu ropy będzie kontynuowany.

Według POPiHN już dziś rafinerie w Płocku i Gdańsku należą do czołówki europejskich zakładów pod względem kompleksowości przerobu ropy naftowej.
Świadczy o tym wzrost w strukturze produkcji paliw ciekłych, w stosunku do roku poprzedniego, udziału oleju napędowego o 4 punkty procentowe głównie kosztem ciężkiego oleju opałowego, którego udział został zredukowany o 2 punkty procentowe. Nie uległ zmianie udział benzyn silnikowych i LPG, a redukcje dla pozostałych dwóch paliw – lekkiego oleju opałowego i paliwa Jet określone zostały na 1 punkt procentowy.

Łącznie produkcja paliw ciekłych (benzyn silnikowych, oleju napędowego, paliwa lotniczego typu JET, oleju opałowego lekkiego i ciężkiego oraz gazu płynnego) wyniosła w 2009 roku ponad 21 mln m sześc., co oznacza wzrost produkcji o 2 procent w stosunku do roku 2008.

Najwyższe wzrosty produkcji (o 9%), w stosunku do roku 2008, zanotowano dla oleju napędowego i jest to kontynuacja trendu obserwowanego od kilku lat, choć dynamika tego przyrostu w stosunku do lat poprzednich nieznacznie zmalała. Wzrosła również o 4% produkcja benzyn silnikowych, co jest wynikiem o 2 punkty procentowe lepszym od porównania roku 2008 do 2007.

Produkcja pozostałych paliw ciekłych była niższa od wyniku z roku 2008. Najsłabszy wynik zanotowano dla paliwa lotniczego a następnie dla ciężkiego oleju opałowego, co świadczy o skierowaniu działań rafinerii na maksymalną produkcję oleju napędowego. Takie działania skutkowały też zmniejszeniem produkcji lekkich olejów opałowych.

Na przesunięcie produkcji w kierunku głównych paliw trakcyjnych wpłynęły też trendy zaistniałe na rynkach międzynarodowych, na których działania redukujące osłabienie gospodarcze powodowały zwiększenie zainteresowania paliwami transportowymi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP