Pomorska PO sprzeciwia się koncepcji fuzji Grupy Lotos z PKN Orlen

Pomorska PO sprzeciwia się koncepcji fuzji Grupy Lotos z PKN Orlen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze pomorskiej Platformy Obywatelskiej sprzeciwiają się ewentualnemu połączeniu Grupy Lotos SA i PKN Orlen SA. PO zaapelowała jednocześnie do posłów Prawa i Sprawiedliwości o zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

  • Ewentualna fuzja będzie miała negatywne konsekwencje nie tylko dla konkurencyjnego rynku, co może skutkować wzrostem cen paliw, ale również dla lokalnych społeczności, w tym mieszkańców Pomorza - głosi stanowisko pomorskiej PO.
  • Działacze pomorskiej Platformy podkreślili, że "utrzymanie suwerenności pomorskiego koncernu postrzegamy jako regionalną rację stanu i stanowczo sprzeciwiamy się jego kolonizacji".
  • W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ocenił w wypowiedzi dla agencji Bloomberg, że potencjalna fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pomogłaby w budowie skali i ekspansji polskiego kapitału.

- Zarząd Regionu Pomorskiego PO RP z niepokojem przyjął wypowiedzi przedstawicieli rządu PiS, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, zapowiadające powrót do koncepcji połączenia Grupy Lotos S.A. i PKN Orlen S.A. Przypominamy, że ewentualna fuzja będzie miała negatywne konsekwencje nie tylko dla konkurencyjnego rynku, co może skutkować wzrostem cen paliw, ale również dla lokalnych społeczności, w tym mieszkańców Pomorza - głosi stanowisko pomorskiej PO przyjęte w poniedziałek w Gdańsku.

Działacze pomorskiej Platformy podkreślili, że "utrzymanie suwerenności pomorskiego koncernu postrzegamy jako regionalną rację stanu i stanowczo sprzeciwiamy się jego kolonizacji".

- Zwracamy się do rządu z żądaniem zaniechania działań ewidentnie sprzecznych z ideą wzrostu zrównoważonego i interesem konsumentów. Wzywamy wszystkie środowiska, którym leży na sercu przyszłość naszej gospodarki o przyłączenie się do protestów w obronie suwerenności Lotosu. Dotyczy to także posłów PiS wybranych w naszym regionie, od których żądamy zajęcia jednoznacznego stanowiska i podjęcia czytelnych działań w obronie pomorskiej gospodarki i konkurencyjnego rynku - czytamy w stanowisku.

Podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący pomorskiej PO, poseł Tadeusz Aziewicz podkreślił, że Grupa Lotos jest jednym z dwóch, obok Grupy Energa, "fundamentów kapitałowych" pomorskiej gospodarki.

- Ewentualna fuzja Orlenu i Lotosu, a właściwie przejęcie Lotosu przez Orlen, bo do tego cała operacja, de facto, by się sprowadziła, kłóci się też z ideą wzrostu zrównoważonego, wielokrotnie eksponowaną w różnych programach przez Prawo i Sprawiedliwość - dodał.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ocenił w wypowiedzi dla agencji Bloomberg, że potencjalna fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pomogłaby w budowie skali i ekspansji polskiego kapitału. W ten sposób odniósł się do pytania dziennikarzy na temat pojawiających się pomysłów łączenia Orlenu z Lotosem.

- Mówiąc ogólnie, tak - powiedział, pytany czy taka fuzja pomogłaby w ekspansji polskiego kapitału. - Mówiąc szczegółowo, nie jestem od tego, żeby komukolwiek mówić kto i z kim powinien się łączyć. To prerogatywa rad nadzorczych i zarządów. Ale skala jest ważna - dodał premier.

Spekulacje o możliwości połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos pojawiają się w mediach od dłuższego czasu. W minionym tygodniu minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że fuzja tych firm nie byłaby złym rozwiązaniem, ale trzeba jeszcze poczekać i sprawdzić, na ile to będzie korzystne.

Tchórzewski pytany, czy jest zwolennikiem połączenia Orlenu i Lotosu, odpowiedział: "Takie głosy coraz bardziej się pojawiają. Nie jest to jeszcze żadna decyzja w systemie nadzorczym w stosunku do spółek podejmowana. Natomiast wskazuje wielu specjalistów od rynku paliw na sukcesy węgierskie, które posiadają jedną czołową firmę". Dodał, że podobnie jest w Czechach. - Te rozwiązania wskazują na to, że obecnie w ramach UE coraz bardziej rozpoczyna się rywalizacja międzypaństwowa, a coraz bardziej zanika rywalizacja wewnętrzna w państwach - mówił minister.

Dopytywany, czy jest zwolennikiem łączenia koncernów energetycznych, powiedział: - Myślę, że to nie byłoby złym rozwiązaniem". - Natomiast trzeba jeszcze poczekać, bo to jest kwestia dokładnego zbadania, sprawdzenia przez oba zarządy, na ile to będzie korzystne - zastrzegł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!