Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

POPiHN: paliwa w Polsce wciąż jedne z najtańszych w Europie

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
16-12-2010 15:53

Mimo tego, że pod koniec roku notujemy istotny wzrost cen zarówno benzyn, jak i oleju napędowego na stacjach benzynowych, to Polska pozostaje nadal jednym z najtańszych krajów pod względem cen paliw. W porównaniu do sąsiednich krajów członkowskich UE mamy jedną z najniższych cen benzyny (ogółem 22. miejsce w Europie) i po Litwie i Bułgarii najniższą cenę ON (miejsce 24. w Europie) - czytamy w komunikacie cenowym Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

W 2010 roku – w stosunku do średniej za rok poprzedni - cena baryłki ropy wzrosła średnio o 27% (z 62 USD/bbl do 79 USD/bbl). W ślad za ceną ropy podążały ceny produktów gotowych, rosnąc odpowiednio o 25% (benzyny) i 27% (olej napędowy). Jednocześnie w porównaniu do średniej za rok 2009 średni kurs wymiany PLN/USD w 2010 obniżył się jedynie o 3% (z 3,12 PLN do 3,03 PLN), co tylko w minimalnym stopniu zredukowało wzrost cen paliw w kraju. Dodatkowo w ostatnich dniach - na skutek zawirowań finansowych w Europie i sytuacji na rynkach surowcowych - nałożyły się na siebie istotne wzrosty cen ropy oraz kursu dolara, co wpłynęło na wywindowanie cen paliw do poziomów nie widzianych od połowy 2008 roku.
Ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce w roku 2010 rosły, ale wolniej niż wynikałoby to ze wzrostu notowań na rynkach międzynarodowych. Średnio cena benzyny wzrosła o 10%, a oleju napędowego o 16% w stosunku do średnich z roku ubiegłego. Jednym z powodów mniejszego wzrostu cen w kraju było ograniczenie marży detalicznej, która i tak w Polsce jest niższa niż w większości krajów europejskich. Istotnym składnikiem ceny paliwa jest wysokość podatków, które należy odprowadzić do budżetu. Akcyza – limitowana przez przepisy europejskie, opłata paliwowa i podatek VAT to 55% ceny benzyny i 48% ceny oleju napędowego.

Jak wspomniano powyżej ceny paliwa w Polsce należą obecnie do jednych z najniższych w Europie. Cena 1l benzyny na stacjach benzynowych w Polsce w grudniu wynosi około 4,8 zł a oleju napędowego 4,6 zł. U naszych sąsiadów ceny są wyższe. I tak np. w Czechach i na Słowacji benzyna jest droższa o 23 grosze, a w Niemczech kosztuje aż o 1 zł/l więcej niż w Polsce.

Od początku obecnego tygodnia rynek naftowy wykazuje oznaki stabilizacji, co powinno zahamować tendencję wzrostową. Nie można wykluczyć też lekkiego obniżenia cen, jak to zwykle bywa na przełomie roku.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP