PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

POPiHN: spowolnienie gospodarcze i szara strefa wciąż gnębią branżę paliwową

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
07-08-2013 15:25
POPiHN: spowolnienie gospodarcze i szara strefa wciąż gnębią branżę paliwową
Fot. PTWP

Konsumpcja paliw ogółem była niższa o 5 proc. w porównaniu z I półroczem 2012 r. , a szara strefa nie daje za wygraną. Rosła jedynie sprzedaż paliw lotniczych i LPG. Odbicia możemy spodziewać się dopiero od połowy 2014 r.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) przedstawiła dane o sprzedaży paliw po I półroczu 2013 r. Zdaniem organizacji obraz polskiej gospodarki w I półroczu 2013 r. nie przedstawiał się różowo. Postępujące spowolnienie gospodarcze spowodowało, że klienci stacji paliw ograniczyli wydatki. Branża nadal boryka się też z rosnącą szarą strefą. POPiHN szacuje, że w I połowie 2013 r. szara strefa w handlu olejem napędowym – głównym obszarze szarej strefy w handlu paliwami - kształtowała się na poziomie 10-12 proc. rynku.
Straty budżetu państwa z tego tytułu w 2012 r. oceniane są na 3-4 mld zł .Skutkiem tego był dalszy spadek sprzedaży paliw, głównie oleju napędowego.

Według POPiHN konsumpcja 6 gatunków paliw (BS, ON, LPG, LOO, JET, COO) w I półroczu 2013 r. była o 5 proc. niższa od wyniku z I półrocza roku poprzedniego. Głównie zaważyło na tym ograniczenie popytu na olej napędowy o 8 proc.. Obserwowana od kilku lat tendencja spadkowa dla benzyn silnikowych utrzymała się – w I półroczu 2013 r. spadek w stosunku do roku 2012 wyniósł około 3 proc.. Wynik sumarycznej konsumpcji paliw poprawił nieco gaz płynny LPG, dla którego zanotowano wzrost popytu na poziomie 1 proc. oraz paliwo lotnicze JET ze wzrostem popytu na poziomie 8 proc..

W przypadku olejów opałowych nastąpił spadek konsumpcji odpowiednio o 6 proc. dla lekkiego oleju opałowego i o 5 proc. dla ciężkiego oleju opałowego.

Ogółem w Polsce w ciągu 6 miesięcy 2013 r. zużyto oficjalnie 11,8 mln m sześc. paliw ciekłych. Produkcja krajowa paliw ciekłych była niższa o 6 proc. niż przed rokiem, głównie za sprawą postoju remontowego w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos. Nadal obserwowano zmniejszanie się oficjalnego importu paliw – szczególnie oleju napędowego (o 27 proc.). Spadek oficjalnego importu szacowany jest na około 200 tys. m sześc. i ostatecznie wyniósł około 2,7 mln m sześc.. Ten spadek wystąpił mimo ograniczenia produkcji krajowej, co, zdaniem POPiHN, potwierdza tezę o wzroście szarej strefy w dostawach na rynek – szczególnie hurtowej sprzedaży paliw. W I półroczu 2013 r. przerobiono w krajowych rafineriach o 8% mniej ropy naftowej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. W ponad 11 mln ton surowca 93 proc. stanowiła ropa typu REBCO dostarczona zza wschodniej granicy. Gotowe paliwa sprowadzano do Polski głównie z Niemiec, ze Słowacji oraz zza wschodniej granicy – głównie olej napędowy.

POPiHN podaje, że w stosunku do wyniku z końca roku 2012 nieco obniżyła się ilość stacji paliw. Szacuje się, że było ich około 6,7 tys., z czego nieco poniżej 3 tys. obiektów stanowiły stacje niezależne. Koncerny krajowe – umacniające swoja pozycję na rynku krajowym – oraz koncerny międzynarodowe, działające w Polsce, zyskiwały nowe obiekty do swoich sieci stosując formułę franczyzy lub budując nowe obiekty.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP