Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

POPiHN: szara strefa rynku paliw to miliardowe straty

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
14-03-2013 16:37
POPiHN: szara strefa rynku paliw to miliardowe straty
Fot. Fotolia

Według szacunków POPiHN straty budżetu związane z oszustwami podatkowymi w obrocie paliwami wynoszą około 3 mld zł. Dlatego Organizacja proponuje wprowadzenie instytucji zaufanego sprzedawcy. Chodzi o to, by nabywca miał pewność, że kupując paliwa i zachowując należytą staranność przy wyborze sprzedającego, nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności solidarnej.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) informuje, że wyraża poparcie dla inicjatywy Ministerstwa Finansów na rzecz zmian w przepisach, których celem ma być ograniczenie szarej strefy w gospodarce, w tym w obrocie paliwami płynnymi. Według szacunków POPiHN straty budżetu związane z oszustwami podatkowymi w obrocie paliwami wynoszą około 3 mld zł.
Zdaniem POPiHN propozycje przedstawione w projekcie z 1 marca 2013 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy ordynacja podatkowa stanowią krok w dobrym kierunku, ale wymagają doprecyzowania w drodze dalszych konsultacji i prac legislacyjnych by wyeliminować ryzyko dla podmiotów, prowadzących działalność zgodnie z prawem.

Wprowadzenie zasady solidarnej odpowiedzialności nie jest niczym nowym w państwach UE w ramach walki z szarą strefą - po prostu dotychczas w Polsce nie korzystano z tego rozwiązania - zauważa POPiHN. Jego celem jest nie tylko zwiększenie wpływów do budżetu, ale także ochrona legalnie działających przedsiębiorstw przed nieuczciwą konkurencją.

Proponowana zmiana w zakresie solidarnej odpowiedzialność w odniesieniu do transakcji na rynku hurtowym rodzi jednak ryzyka uznaniowości i nadużywania tego prawa przez organy kontrolne. POPiHN uważa, że należy tak sprecyzować w projekcie przesłanki odpowiedzialności solidarnej nabywcy, by nabywca miał pewność, że po zakupie realizowanym przy zachowaniu należytej staranności w doborze sprzedającego, nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności solidarnej.

Do projektu należałoby wpisać okoliczności, w których domniemanie uczestniczenia nabywcy w transakcji karuzelowej zostaje obalone. Według POPiHN korzystnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie pojęcia zaufanego sprzedawcy, czyli przedsiębiorstwa, którego partner miałby gwarancję, że nabywa paliwo z pewnego źródła. Regulacja ta spowodowałaby, że uczciwi nabywcy niczym by nie ryzykowali, a kupno od zaufanego sprzedawcy nie wiązałoby się z ryzykiem zaistnienia odpowiedzialności solidarnej.

Kryteria, które można zastosować, przy udzielaniu statusu, to np. okres prowadzenia działalności gospodarczej, brak zaległości podatkowych etc.

POPiHN zwraca uwagę, że kluczem do rozwiązania problemu szarej strefy w obrocie paliwami byłyby przepisy, wprowadzające obowiązek złożenia gwarancji bankowych na poczet przyszłych należności podatkowych przez wszystkie podmioty, uczestniczące w obrocie paliwami. Rozwiązanie takie skutecznie ukróciło szarą strefę w Estonii, a obecnie podobne przepisy są w trakcie procesu legislacyjnego w Czechach. Organizacja postuluje podjęcie prac nad podobnymi rozwiązaniami w Polsce.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP