Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

POPiHN: trwa batalia o wysokość opłat interchange

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
18-09-2012 16:17
POPiHN: trwa batalia o wysokość opłat interchange
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że batalia o wysokość płat interchange (IF) rozegra się w najbliższych miesiącach, prawdopodobnie do końca bieżącego roku, chociaż wciąż otwarty pozostaje charakter regulacji i to, na jakim poziomie zostanie ograniczona IF - informuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

POPiHN liczy, że regulacje prawne uniemożliwią wydawcom kart i bankom dokonanie kompensaty zmniejszonej IF poprze podwyżkę innych elementów opłaty prowizyjnej, określanych skrótem MSC.
- W tym kluczowym momencie niezmiernie ważne jest, by akceptanci wszystkich branż udzielili swego poparcia działaniom organizacji, które de facto zainicjowały proces zmian – apeluje dyrektor generalny POPiHN Leszek Wieciech. – Liczymy na to, że dzięki wspólnym działaniom osiągniemy cel, na którym skorzystamy zarówno my, jak i przede wszystkim wszyscy polscy konsumenci. Prosimy też o danie carte blanche Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB) jako platformie integrującej środowisko akceptantów – dodaje.

Przypomina również, że latem tego roku kluby poselskie, a także FROB, przedstawiły swoje projekty aktów prawnych w tym zakresie. – Również w planie prac Rady Ministrów na rok 2012 ujęto temat nowelizacji ustawy o usługach płatniczych w celu ograniczenia Interchange Fee. Dlatego też należy się spodziewać, że wkrótce światło dzienne ujrzy rządowy projekt regulacji kwestii prowizji pobieranych od podmiotów, akceptujących płatności kartami płatniczymi – twierdzi Wieciech.

Od kilkunastu lat środowisko akceptantów (sieci handlowe, stacje paliw, hotele, apteki, restauracje, hotele, małe sklepy rodzinne etc.) zmaga się z wysokimi opłatami, pobieranymi w związku z akceptacją kart płatniczych. Najbardziej dokuczliwa jest tzw. interchange fee, czyli opłata arbitralnie ustalana przez banki oraz organizacje płatnicze (VISA i Mastercard) za przyjęcie i zaksięgowanie płatności.- Arbitralność polega przede wszystkim na tym, że emitent karty (bank lub organizacja płatnicza) samodzielnie ustala wysokość IF – oscylującej wokół 80 proc. całego kosztu prowizji – i nie podlega ona negocjacji z akceptantem, ani też nie jest ona uzasadniona zobiektywizowanymi kryteriami (np. kryterium relacji kosztów banku do korzyści z tytułu jej pobierania) – argumentuje dyrektor generalny POPiHN.

Po korzystnej dla akceptantów decyzji prezesa UOKiK, wydanej w 2006 roku, sprawa utknęła w sądowych postępowaniach odwoławczych, co sprawiło, że pobierana w Polsce opłata IF nadal jest najwyższa w Unii Europejskiej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP