PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

POPiHN: uwaga na paliwa o ponad 200 zł tańsze niż w rafineriach

Autor: wnp.pl (PA)
17-11-2014 15:24
POPiHN: uwaga na paliwa o ponad 200 zł tańsze niż w rafineriach

Według POPiHN zyskowność sprzedaży paliw płynnych takich jak benzyny czy olej napędowy wynosi obecnie maksymalnie około 150-200 zł za 1000 litrów.

Fot. Fotolia

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) z zadowoleniem odnotowała opublikowanie przez ministra finansów listu ostrzegawczego, skierowanego do przedsiębiorców, zajmujących się obrotem paliwami. Zdaniem organizacji list zawiera ważne informacje, na które powinny zwrócić uwagę instytucje i przedsiębiorstwa, dokonujące zakupów paliw dla swoich flot pojazdów.

W opublikowanym jakiś czas temu na stronie internetowej liście Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na oszustwa dotyczące podatku VAT w obrocie paliwami, które w ostatnich latach stały się jednym z głównych obszarów wyłudzeń podatków przez przestępców, zajmujących się przestępczością gospodarczą. Charakterystyczną cechą zjawiska jest wykorzystanie w łańcuchu transakcji podmiotu pełniącego rolę tzw. znikającego podatnika. Podmiot taki nie odprowadza należnego podatku do budżetu, a jednocześnie tworzy formalne podstawy do żądania jego zwrotu lub odliczania przez inne powiązane podmioty na dalszym etapie obrotu.
Innymi obszarami wyłudzeń w handlu paliwami są przestępstwa akcyzowe, omijanie obowiązku gromadzenia zapasów obowiązkowych, a także realizacji obowiązku realizacji NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy - określający obowiązek wprowadzania na rynek odpowiedniej ilości biopaliw).

POPiHN zwraca uwagę, że w celu uniknięcia wejścia w relacje biznesowe z przestępcami nabywcy powinni zwrócić uwagę na wiarygodność potencjalnych dostawców, przy czym szczególną ostrożność powinny budzić takie elementy jak: krótki okres działalności firmy, zasiadanie w kierownictwie osób bardzo młodych lub w podeszłym wieku, bez odpowiedniego doświadczenia w branży, często obcokrajowców, korzystanie z wirtualnego biura, wreszcie nieuzasadniony ekonomicznie długi łańcuch pośredników.

- Podejrzenie przedsiębiorcy powinien wzbudzić rabat większy niż ok. 200 zł za 1000 litrów od ceny rafineryjnej, oferta wyłącznie z dostawą do odbiorcy, zwrot kosztów transportu przy odbiorze własnym (z uwagi na brak infrastruktury i środków transportu), inne miejsce odbioru zamówionego paliwa niż siedziba bądź stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej sprzedawcy - wymienia POPiHN.

Organizacja przekonuje, że głównym narzędziem kształtowania cen w kraju jest tzw. parytet importowy, czyli notowania paliw gotowych na giełdzie londyńskiej przeliczone na polskiego złotego i powiększone o obowiązujące w kraju podatki. Marże w zbliżonej wysokości są wypracowywane we wszystkich rafineriach europejskich, a więc o przewadze konkurencyjnej decydują głównie koszty logistyki zaopatrzenia i dystrybucji.

Według POPiHN zyskowność sprzedaży paliw płynnych takich jak benzyny czy olej napędowy wynosi obecnie maksymalnie około 150-200 zł za 1000 litrów. Tym samym oferty cenowe dopuszczające rabat większy niż powyższa kwota powodowałyby nieopłacalność sprzedaży paliw (a pamiętajmy, że każde pośrednie ogniwo w handlu też musi zyskać na kolejnych transakcjach). Siłą rzeczy powinny być one zatem traktowane z dużą ostrożnością.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP