XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Poprawia się jakość paliw na Mazowszu

Poprawia się jakość paliw na Mazowszu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jakość paliw na Mazowszu jest coraz lepsza; w 2011 r. mazowiecka inspekcja handlowa stwierdziła nieprawidłowości w 3,4 proc. pobranych próbek m.in. benzyny i oleju napędowego, rok wcześniej było to 5,5 proc. - wynika z danych Inspekcji Handlowej.

O wynikach kontroli poinformowali w czwartek na konferencji przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Inspekcji Handlowej.

"Kontrolując paliwa na Mazowszu zauważamy stałą poprawę ich jakości. W 2011 r. nieprawidłowości stwierdzono w 3,4 proc. pobranych próbek, rok wcześniej w 5,5 proc., a w 2003 r. aż w 15 proc." - powiedział Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Grzegorz Wrzosek.

Zakwestionowano też jakość jednej z dwunastu pobranych próbek biopaliwa. Jakość gazu skroplonego (LPG) nie budziła zastrzeżeń.

Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim przekroczonej zawartości siarki, obniżonej temperatury zapłonu oraz obniżonej liczby oktanowej. Benzyny silnikowe, olej napędowy, biopaliwa ciekłe, LPG oraz lekki olej opałowy sprawdzane są: na stacjach paliw, w hurtowniach, magazynach i u producentów. Wyniki kontroli stanowią podstawę zbiorczych raportów UOKiK, które prezentowane są Radzie Ministrów oraz Komisji Europejskiej.

Mazowiecka inspekcja handlowa prowadzi systematyczne kontrole jakości paliw od 2003 r., a gazu LPG od 2007 r. Od tego czasu przeprowadzono prawie 1,7 tys. kontroli paliw ciekłych oraz ponad 400 gazu. Pracownicy inspekcji pobierają każdorazowo dwie próbki (w tym kontrolną), które przewożone są w zaplombowanych pojemnikach do akredytowanego laboratorium, gdzie sprawdzana jest ich jakość. Jeśli paliwo nie spełnia wymagań, inspekcja zawiadamia organy ścigania o popełnieniu przestępstwa.

Za wytworzenie, transport, magazynowanie lub wprowadzenie do obrotu paliw złej jakości grozi grzywna od 50 tys. zł do 500 tys. zł lub kara pozbawienia wolności do lat trzech. Ponadto, inspekcja może wycofać paliwo z obrotu oraz poinformować o tym Urząd Regulacji Energetyki, który ma prawo nałożyć karę pieniężną lub cofnąć koncesję na obrót paliwami.

Paliwo złej jakości konsumenci mogą reklamować podobnie, jak większość towarów. Powinni to zrobić niezwłocznie, nie później niż pół roku po wykryciu wady. Muszą w takiej sytuacji przedstawić dowód zakupu. Przedsiębiorca odpowiada przez dwa lata za sprzedane paliwo. Ponadto, jeśli konsument ma wrażenie, że zatankował mniej niż wskazuje dystrybutor, może zgłosić tę nieprawidłowość do okręgowego urzędu miar.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poprawia się jakość paliw na Mazowszu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!