Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Powstanie rurociąg do importu LPG z Białorusi

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
19-01-2010 12:04
Powstanie rurociąg do importu LPG z Białorusi

Jeszcze w tym roku mogą rozpocząć się wstępne prace zmierzające do uruchomienia transgranicznego rurociągu do przesyłu gazu płynnego z Białorusi - dowiedział się portal wnp.pl. Rozmowy na ten temat prowadzone były w ubiegłym tygodniu podczas oficjalnej wizyty ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Mińsku. Specjalna polsko-białoruska komisja postanowiła wówczas przeprowadzić kolejne konsultacje w sprawie tego projektu.

- Projekt ten pojawiał się w różnych formach od lat. W tej chwili jednak prace nad takim połączeniem nabrały tempa - powiedział nam Miłosz Karpiński, naczelnik wydziału paliw w Ministerstwie Gospodarki, który brał udział w zeszłotygodniowych rozmowach.
Według niego projekt ma bardzo duże szanse na realizację. - Póki co sprawa dyskutowana jest na szczeblu ministerialnym, ale później rozmowy przeniosą się na szczebel spółek, które będą realizować projekt, czyli OLPP po polskiej i Bielorusnieft po białoruskiej stronie - twierdzi przedstawiciel Ministerstwa. Według niego obie spółki są poważnie zainteresowane współpracą w takiej formie i chcą jak najszybciej rozpocząć wstępne prace inwestycyjne. - Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się pierwsze procedury uzyskiwania niezbędnych pozwoleń administracyjnych. Jeśli uda się je uzyskać bez przeszkód to rurociąg powinien powstać w ciągu kilku miesięcy - twierdzi Miłosz Karpiński.

Rurociąg miałby połączyć należący do Bielorusnieftu terminal w Swisłoczy z bazą OLPP w Waliłach. Obie bazy dzieli odległość zaledwie niecałych 30 kilometrów. Budowa nie powinna więc nastręczać większych problemów.

Według Miłosza Karpińskiego potencjalna zdolność przesyłowa rurociągu miałaby wynosić od 300 do 500 tys. ton gazu rocznie. - W tej chwili import LPG z Białorusi wynosi około 300 tys. ton rocznie. Po zbudowaniu rurociągu wielkość ta mogłaby wzrosnąć ze względu na niższe koszty przesyłu w stosunku do transportu kolejowego - przyznaje naczelnik wydziału paliw. Dostawcą gazu byłyby białoruskie rafinerie Mozyr i Naftan.

O ile w zamierzeniach ministerstwa i obu spółek taki projekt wygląda dobrze to już w opinii branży niekoniecznie. - Import gazu z Białorusi jest co prawda całkiem spory ale z jakością tamtejszego gazu jest bardzo różnie. Zazwyczaj praktyka jest taka, że białoruski gaz, który jest tańszy od litewskiego czy rosyjskiego, jest po prostu mieszany z lepszym jakościowo produktem, dzięki czemu nie ma problemu ze spełnieniem polskich wymogów jakościowych - mówi nam anonimowo jeden z ekspertów rynku LPG. Dodaje jednak, że z odbiorcami gazu po polskiej stronie nie będzie problemu. - Jeżeli cena będzie korzystniejsza od dostaw koleją to ze zbytem nie będzie problemów - twierdzi nasz rozmówca.

Rurociąg do przesyłu LPG z Białorusi byłby pierwszym tego typu projektem w naszym kraju. Do tej pory transport LPG odbywał się wyłącznie koleją oraz autocysternami.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno OLPP miało nadzieję na wybudowanie transgranicznego rurociągu na Białoruś, którym miałby być do Polski importowany olej napędowy. Pomyśl uzyskał akceptację resortu gospodarki. Przeciwne było jednak Ministerstwo Skarbu, które stanęło po stronie polskich producentów paliw. Zarówno Orlen jak i Lotos byli przeciwni takiemu pomysłowi. W efekcie pomysł upadł. W przypadku LPG aż takich problemów być nie powinno. Oba polskie koncerny sprzedaż LPG opierają na imporcie. Własna produkcja zaspokaja bowiem niewiele ponad 10 proc. zapotrzebowania krajowego rynku.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP