PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prawie 2 mld zł zysku EBITDA Orlenu w pierwszym kwartale

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
21-04-2016 08:55
Prawie 2 mld zł zysku EBITDA Orlenu w pierwszym kwartale
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

W I kwartale 2016 r. PKN Orlen wypracował porównywalny z analogicznym okresem roku ubiegłego wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 1,9 mld zł - poinformował płocki koncern.

Wśród najważniejszych wydarzeń tego okresu spółka wymienia zgodę czeskiego Urzędu Antymonopolowego warunkującą transakcję nabycia 68 stacji paliw od OMV, wzrost wydobycia (r/r) w segmencie upstream w efekcie ubiegłorocznych zakupów aktywów w Polsce i Kanadzie, a także pomyślne przeprowadzenie podłączenia bloku parowo-gazowego we Włocławku do krajowej sieci energetycznej oraz zakończenie transportu kluczowych elementów technologicznych, w tym turbiny gazowej, dla realizowanej inwestycji bloku parowo-gazowego w Płocku.
- Dobra kondycja finansowa koncernu niewątpliwie pozwala nam na spokojne i wyważone podejście do kwestii strategicznych. Sukcesywnie, na bieżąco dokonujemy przeglądu i analiz założeń strategicznych w kontekście potencjalnych zmian warunków makroekonomicznych. W ciągu nadchodzących miesięcy chcielibyśmy przedstawić kierunki dalszego rozwoju strategicznego koncernu naszej radzie nadzorczej - powiedział Wojciech Jasiński, prezes spółki.

W segmencie downstream w I kwartale 2016 r. koncern utrzymał bardzo dobry wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 1,8 mld zł. Wynik ten został osiągnięty między innymi dzięki niższym kosztom zużyć własnych na własne potrzeby energetyczne na skutek niższych cen ropy naftowej i gazu ziemnego, osłabieniu złotego względem dolara o 6 proc. i euro o 4 proc. oraz wzrostowi marż na produktach petrochemicznych, w tym głównie na polimerach, PCW i nawozach, przy negatywnym wpływie niższych marż na oleju napędowym o 51 proc. oraz niższej sprzedaży wysokomarżowych produktów petrochemicznych na skutek postoju instalacji w Unipetrolu w wyniku pożaru oraz postoju remontowego instalacji PCW w Anwilu.

W I kwartale 2016 r. osiągnięto wzrost przerobu ropy o 11 proc. oraz wykorzystania mocy o 2pp (r/r), co przełożyło się na wzrost sprzedaży łącznie o 8 proc. (r/r). Sprzedaż wzrosła na rynku czeskim o 7 proc. i rynku litewskim o 27 proc., przy niższej sprzedaży o 2 proc. w Polsce.

W I kwartale tego roku, w obszarze sprzedaży detalicznej, PKN Orlen wypracował bardzo dobry wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 301 mln zł, co oznacza wzrost o 19 mln zł (r/r). W tym czasie odnotowano łączny wzrost sprzedaży o 4 proc. (r/r), w tym: w Polsce o 6 proc., Czechach o 18 proc. i na Litwie o 7 proc., przy spadku sprzedaży w Niemczech o 2 proc.

- To już kolejny kwartał, w którym osiągamy stabilne, dobre wyniki, co udowadnia, że umiejętnie korzystamy z ciągle sprzyjającego otoczenia rynkowego. Osiągnięte w tym okresie wyniki - w tym neutralizacja spadku marż rafineryjnych i detalicznych znaczącym wzrostem wolumenów - dobrze obrazują naszą elastyczność i przygotowanie na wyzwania rynkowe - powiedział Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes firmy ds. finansowych.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


15 365 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP