PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Precedensowy wyrok sądu w sprawie jakości paliw

Autor: wnp.pl (PA)
23-03-2015 12:46
Precedensowy wyrok sądu w sprawie jakości paliw
fot. Fotolia

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) został zobowiązany prawomocnym wyrokiem sądu do opublikowania oficjalnych przeprosin za umieszczenie konkretnej stacji paliw na liście placówek, na których stwierdzono paliwa nie spełniające norm. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Mimo to właściciel stacji nie jest usatysfakcjonowany wyrokiem i zapowiada kasację do Sądu Najwyższego. Chodzi o to, że Sąd Apelacyjny w Warszawie nie zasądził odszkodowania, z uwagi na przedawnienie. Lech Lagner, właściciel stacji „Lechmar”, domagał się 120 tys. zł zadośćuczynienia za poniesione straty.
- Taka informacja jak umieszczenie na liście stacji „chrzczących paliwa” roznosi się wśród kierowców błyskawicznie, dlatego bardzo dotkliwie odczuliśmy spadek obrotów z tym związany. Klienci długo omijali naszą stację z daleka, w zasadzie skutki odczuwamy do dzisiaj - powiedział w rozmowie z wnp.pl Lech Lagner. Podkreślił, że właściwie z tego powodu stacja musiała zmienić barwy i rozpocząć współpracę z dużym koncernem (obecnie działa pod szyldem BP).

Przypomnijmy, że cała sprawa dotyczy sytuacji sprzed prawie dziewięciu lat. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym UOKiK, w toku kontroli przeprowadzonej 7 czerwca 2006 r. przez Inspekcję Handlową na stacji paliw „Lechmar” pobrano próbki benzyny, które następnie zostały oddane do badania laboratoryjnego. Wyniki tego badania wskazały na nieprawidłowy parametr liczba oktanowa RON. Na skutek wniosku przedsiębiorcy przebadano próbkę kontrolną, która potwierdziła nieprawidłowość, niemniej różnica pomiędzy pierwszym i drugim badaniem wychodziła poza dopuszczalną w normach rozbieżność.

- To za mało powiedziane. Pierwsza próbka wykazała błąd rzędu 0,2 oktana, a druga aż 2,6 oktana. A paliwo pochodziło z PKN Orlen. Nie mam wątpliwości, że to była próba wykluczenia mnie z rynku przez nieuczciwą konkurencję - mówi Lech Lagner.

Po przebadaniu dwóch próbek informacja o nieprawidłowej jakości paliwa została przekazana prezesowi UOKiK, który opublikował ją na swojej stronie (na podstawie art. 31 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - obecnie ten przepis znajduje się w ustawie o Inspekcji Handlowej). Równocześnie Inspekcja Handlowa wydała postanowienie o obciążeniu przedsiębiorcy kosztami badania próbki podstawowej paliwa. Na skutek zażalenia właściciela stacji Główny Inspektor Inspekcji Handlowej zlecił przeprowadzenie dodatkowego, trzeciego badania paliwa (na bazie pozostałości po pobranych próbkach). Wykazało ono zgodność paliwa z obowiązującymi normami. W efekcie główny inspektor uchylił postanowienie o kosztach i umorzył postępowanie w tej sprawie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP