Prestiż i kompetencje. Zobacz, kto przyjedzie na Europejski Kongres Gospodarczy

Prestiż i kompetencje. Zobacz, kto przyjedzie na Europejski Kongres Gospodarczy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lista VIP Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) wciąż się wydłuża. Kolejne ważne postacie światowej, europejskiej i polskiej polityki oraz biznesu potwierdziły przyjazd do Katowic (14-16 maja). Udział w Kongresie wezmą m.in.: Joseph BenAmram, Fred Hutchinson, Diego Pavia, Andris Piebalgs, Marietje Schaake, Sanjay Samaddar, Žygimantas Vaičiūnas, Justin Yifu Lin, John Musinguzi.

  • X edycji EKG wezmą udział autorytety polityki i gospodarki, ekonomiści, ale także eksperci i praktycy.
  • Obsada debat to miks doświadczenia i wszechstronnej wiedzy z kreatywnością specjalistów i młodego biznesu.
  • Partnerami w dyskusji będą dla gości z zagranicy przedstawiciele polskiego rządu.
  • Nie zabraknie menedżerów największych firm polskiego sektora przemysłowego, energetycznego i finansowego.

Gościem Kongresu, który z pewnością przyciągnie uwagę ekspertów, ludzi gospodarki i mediów będzie Justin Yifu Lin, jeden z najbardziej znanych i najczęściej cytowanych chińskich ekonomistów, niezwykle wpływowa postać globalnej ekonomii. Lin, wiceprezes Banku Światowego w ważnych dla globalnej gospodarki latach 2008-2012, był pierwszym naukowcem z tzw. krajów rozwijających się na tak wysokim stanowisku.

Wielkie finanse, globalny biznes


Profesor uniwersytetu w Pekinie pełnił funkcje doradcy m.in w radzie Azjatyckiego Banku Rozwoju, animował prace wielu stowarzyszeń i gremiów zarówno narodowych (tj. chińskich) jak i międzynarodowych (OECD, ONZ).

Lin jest autorem prac naukowych i popularyzatorskich dotyczących gospodarki Chin, globalnego kryzysu finansowego czy transformacji ekonomicznych współczesnego świata. Zawodowe dokonania i zainteresowania Lina sytuują go jednak zdecydowanie po stronie praktyki ugruntowanej na fundamencie wiedzy tj. rozwiązywania (z użyciem narzędzi ekonomii) konkretnych problemów współczesnego świata. Lina kojarzy się przede wszystkim z takimi obszarami jak: architektura rynków finansowych i systemów podatkowych, czy kierunki modernizacji w przedsiębiorczości, w gospodarce i kulturze rolnej, w życiu miasta i wsi, ale przede wszystkim z koncepcją Nowej Ekonomii Strukturalnej (NES) - doktryny rewidującej liberalne postrzeganie roli państwa w gospodarce.

Przedmowę do zbioru artykułów naukowych na ten temat pod redakcją Yifu Lina oraz prof. Alojzego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego ("Nowa ekonomia strukturalna wobec krajów mniej zaawansowanych") napisał nie kto inny jak premier Mateusz Morawiecki, dla którego strategii rozwojowej NES stanowi teoretyczny fundament.

- Polska staje w obliczu nowych wyzwań. Nowa ekonomia strukturalna i strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju są na nie odpowiedzią - czytamy w przedmowie.

Jednym z przedstawicieli światowego biznesu o globalnym zasięgu i potężnej skali będzie na Kongresie Joseph BenAmram, prezes MSD International GmbH, odpowiadający za działalność firmy w ponad stu krajach - w Europie, Rosji, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

MSD to nazwa międzynarodowego koncernu farmaceutycznego Merck używana poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Firma zatrudnia na całym świecie 68 tys. pracowników. Skalę działalności tej globalnej korporacji obrazuje też poziom przychodów (39,8 mld dolarów w 2016 r.). Potentat wydaje blisko 7 mld dolarów rocznie na badania nad innowacyjnymi lekami w wielu kluczowych obszarach terapeutycznych (choroby sercowo-naczyniowe, onkologia, choroby zakaźne), a także w zakresie biotechnologii. Właśnie tematowi biotechnologii jako szansy rozwojowej także dla polskiej gospodarki będzie poświęcona jedna z sesji Kongresu.

Nowa energia


Bezpieczeństwo energetyczne, relacja między wytwarzaniem energii a polityką ochrony klimatu i technologiczna transformacja energetyki to od lat obowiązkowy kompleks tematów kolejnych edycji EKG. Nic dziwnego, bo to dziedzina arcyważna dla europejskiej gospodarki, ciekawa, choć niełatwa także w krajowym aspekcie.

Do grona dyskutantów dołączył gość z Litwy (kraju - ważnego partnera energetycznego Polski) - Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki oraz łotewski polityk Andris Piebalgs, unijny komisarz ds. energii w latach 2004-2010 (przez kolejne cztery lata komisarz ds. rozwoju). Piebalgs był już gościem Kongresu prezentując się m.in. jako zwolennik rozwoju infrastruktury dla wspólnego europejskiego rynku energii oraz wprowadzenia solidarności energetycznej w UE.

Do grona obecnych na Kongresie specjalistów i autorytetów w dziedzinie energii dołączy Diego Pavía, prezes InnoEnergy, europejskiego generatora innowacji w sektorze zrównoważonej energii. Już jego pierwsze doświadczenie zawodowe (1988) związane było ze start-upem Knowledge Engineering zajmującym się przemysłowymi systemami sterowania wykorzystującymi sztuczną inteligencję i sieci neuronowe. Później dołączył do Sema Group i rozpoczął karierę w prywatnych firmach energetycznych i technologicznych.

- Firmy energetyczne, także duże i o wieloletniej tradycji, muszą się zmieniać i adaptować do zupełnie nowego środowiska rynkowego, w którym sukces odnoszą coraz to nowe modele biznesowe, bo inaczej nie będzie ich wcale - uważa Pavia.

Przemysł w opresjach


Na Kongresie reprezentowane będą także tradycyjne branże europejskiego przemysłu stale inwestujące w nowoczesne technologie.

Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland, dyrektor generalny części wschodniej europejskiego segmentu wyrobów płaskich, zaczynał karierę w hutnictwie od aluminium, ale z przemysłem stalowym związany jest już od 15 lat, od 13 w polskich strukturach ArcelorMittal Poland. Wcześniej odpowiadał za sprzedaż produktów koncernu w Rumunii, Polsce i Czechach.

Samaddar wielokrotnie wypowiadał się na temat konkurencyjności hutnictwa w Europie - w kontekście wymagań polityki ochrony klimatu. Jego stanowisko będzie ważne także z punktu widzenia innych energochłonnych gałęzi produkcji.

Europa, świat i nowe trendy


Problematyka międzynarodowej współpracy gospodarczej stale obecna na Kongresie przyciąga do Katowic gości z całego świata. Dynamiczna, skomplikowana i niestabilna sytuacja w świecie zachęca do debaty i szukania nowych wspólnych szans - inwestycji, wymiany handlowej, pomocy rozwojowej i modeli rozwiązywania trudnych kwestii społecznych i cywilizacyjnych.

Marietje Schaake, deputowana do Parlamentu Europejskiego, specjalizuje się w problematyce międzynarodowej, prawach człowieka i migracjach. To sprawy, o których nie można zapominać rozmawiając o przyszłości Europy i jej sąsiadów.

Wśród gości z Afryki udział potwierdził John Musinguzi, doradca prezydenta Ugandy. Rozpiętość tematów będzie analogiczna do rozległości obszarów, z których przyjadą i przylecą goście - od Azji, poprzez Afrykę po Amerykę Północną.

Stamtąd przybędzie ciekawa postać Kongresu - Fred Hutchinson, prezes LNG Allies - organizacji non profit współdziałającej z amerykańską administracją. Jej celem jest przyczynienie się do wzrostu amerykańskiego eksportu gazu, tworzenie nowych miejsc pracy w USA i stymulowanie rozwoju gospodarczego.

Hutchison łączy wykształcenie i umiejętności prawnika, przedsiębiorcy oraz specjalisty ds. komunikacji oraz dziennikarza w obszarze energii, surowców naturalnych - z doświadczeniem doradcy dla sektora publicznego i prywatnego. Jego spojrzenie na światowy rynek gazu i możliwości współpracy transatlantyckiej w tym segmencie może okazać się bardzo interesujące z uwagi na polskie i europejskie nadzieje wiązane z amerykańskim paliwem.

Cyfryzacja to megatrend określający najbliższą przyszłość gospodarki, ale także życia w miastach i metropoliach. Nic dziwnego, że to także jedna z najszerszych i przenikających cały Kongres ścieżek tematycznych.

Gościem Kongresu będzie Guido Jouret, główny specjalista ds. rozwiązań cyfrowych w ABB - menedżer łączący kompetencje strategiczne z komunikacyjnymi, a jednocześnie influencer i postać niezwykle wpływowa w świecie cyfrowego biznesu, człowiek o szerokich zainteresowaniach - od zarządzania danymi (Big Data) po sztuczną inteligencję i od zielonej energii po nowoczesny transport.

Goście i gospodarze


Przedstawiciele polskiego rządu i administracji, osoby zarządzające największymi polskimi firmami będą gośćmi Kongresu dzieląc jednak z organizatorami funkcję gospodarzy wobec gości zagranicznych.

W najważniejszych debatach Kongresu polski rząd będzie reprezentowany przez Marka Magierowskiego, podsekretarza stanu ds. dyplomacji ekonomicznej, polityki amerykańskiej, azjatyckiej, afrykańskiej i bliskowschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Na Śląsk przyjadą także Krzysztof Tchórzewski, minister energii, i Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w tym resorcie, a jednocześnie pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Mocną delegację resortu energii będzie współtworzył także Michał Kurtyka, odpowiedzialny m.in. za relacje międzynarodowe, w tym dotyczące europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej, a także kształtowanie krajowej polityki energetycznej (w sektorze gazu ziemnego i ropy naftowej).

Co ważne, ze względu na zakres tematyki Kongresu Kurtyka odpowiada także za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w energetyce.

Innowacje, ale także współpraca nauki z biznesem oraz edukacja dla rynku pracy - te tematy leżą w obszarze zainteresowań wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Rządowa ława na Kongresie to także przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, minister sportu Witold Bańka oraz Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Państwowe podmioty sektora energetyczno-paliwowego obecne na Kongresie to PGNiG i PGE Polska Grupa Energetyczna reprezentowane przez prezesów (odpowiednio) Piotra Woźniaka i Henryka Baranowskiego.

Przedstawicielami dużego biznesu sektora prywatnego będą m.in. Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service oraz Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

O inwestycyjnej atrakcyjności Polski będą rozmawiali na Europejskim Kongresie Gospodarczym przedstawiciele firm aktywnych na rynku nieruchomości komercyjnych - m.in. Maciej Dyjas, partner zarządzający w Griffin Real Estate. To dynamiczny i innowacyjny inwestor typu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej działający w sektorze nieruchomości. Wartość brutto zarządzanych przez Griffin aktywów to ponad 5 miliardów euro.

Reprezentantami firm sektora finansowego w Polsce, silnie zaangażowanych we wsparcie rozwoju, przedsiębiorczości i nowych trendów w gospodarce będą prezesi Beata Daszyńska-Muzyczka, (Bank Gospodarstwa Krajowego) i Brunon Bartkiewicz, (ING Bank Śląskie), a także Iwona Sroka, członkini rady nadzorczej Skarbiec TFI.

Od pierwszej edycji z Kongresem związany jest jako przewodniczący rady programowej EKG Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczący w latach 2009-2012, a w latach 1997-2001 premier polskiego rządu. Doświadczenie prof. Buzka jako europejskiego polityka i tym razem będzie ważne w trakcie kluczowych debat Kongresu - szczególne tych poświęcony przyszłości UE, nowym technologiom czy europejskiemu rynkowi energii.

Po raz pierwszy EKG będzie organizowany w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - honory gospodarzy będą pełnić Kazimierz Karolczak, jej przewodniczący, i Marcin Krupa, prezydent Katowic. Poza tymi obowiązkami czeka ich i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego blok sesji dotyczących metropolii, inwestycji, przestrzeni miejskiej czy transportu publicznego.

Poznaj agendę Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prestiż i kompetencje. Zobacz, kto przyjedzie na Europejski Kongres Gospodarczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!