PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Grupy Lotos: reindustrializacja Europy to konieczność

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
10-04-2015 11:35
Prezes Grupy Lotos: reindustrializacja Europy to konieczność

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Unia Europejska musi wyrównać potencjały przemysłowe poszczególnych krajów, bo wiadomo nie od dziś, że ich gospodarki nie są jednorodne - przekonuje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

- Koncepcja reindustrializacji Europy jest uzasadniona. Musi zostać stworzona równowaga między innowacyjnością a rozwojem. Podkreślamy to wielokrotnie, że gospodarki krajów członkowskich UE nie są jednorodne. „Młodsi” członkowie Unii, tacy jak Polska, nie mogą ponosić coraz większych obciążeń w postaci restrykcyjnych regulacji klimatycznych, zanim nie stworzą u siebie właściwego systemu zabezpieczenia surowcowo-energetycznego, jaki mają od lat „starsze” kraje Unii - mówi Paweł Olechnowicz. Jego zdaniem musimy mieć na uwadze znaczenie kosztów energii dla przemysłu i ich wpływ na możliwości dalszego rozwoju.
Szef Lotosu przekonuje, że Europa powinna przede wszystkim wyrównać potencjały przemysłowe swoich członków, bo to poprawi jej wewnętrzną strukturę ekonomiczną i usprawni wszelkie działania w obszarze gospodarki.

- Dziś nadal szereg europejskich przepisów w zakresie energii i zmian klimatu negatywnie wpływa na konkurencyjność przemysłu zjednoczonej Europy, zmniejszając też jego atrakcyjność dla inwestorów - podkreśla prezes gdańskiego koncernu. I dodaje, że wspieranie konkurencyjności powinno dotyczyć wszystkich sektorów przemysłowych, aby w naturalny sposób wyzwalać ich potencjał pozytywnych przeobrażeń i innowacji.

- Polityka reindustrializacji w przypadku Polski może przyspieszyć zmiany w sektorze energii i docelowo wpłynąć na jej większe zaawansowanie technologiczne. Zmniejszy także szkodliwy wpływ na środowisko i wreszcie obniży ceny energii dla odbiorcy. Reindustrializacja rozumiana jako efektywne przejście do gospodarki opartej na wiedzy i badaniach, zaowocuje w przyszłości większą konkurencyjnością naszego przemysłu w obszarach kluczowych dla rozwoju całej gospodarki - mówi Paweł Olechnowicz.

W jego opinii jest oczywiste, że koncepcja reindustrializacji nie oznacza odejścia UE od polityki ochrony środowiska. - Jednak w sferze polityki klimatycznej konieczne jest urealnienie i przedefiniowanie dotychczasowych celów. Ta sfera nie może uderzać w konkurencyjność europejskiej gospodarki, co ma niestety miejsce - przekonuje.

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, będzie gościem VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zabierze głos m.in. podczas sesji "Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym" 20 kwietnia 2015 r. Jednym z jej wątków będzie reindustrializacja a standardy ochrony środowiska. Dowiedz się więcej o wydarzeniu
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP