XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes Orlenu chce rozwijać petrochemię i elektromobilność

Prezes Orlenu chce rozwijać petrochemię i elektromobilność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Petrochemia, zjawiska powiązane z elektromobilnością i jej promocją, lepsze wykorzystanie zagranicznych aktywów do zaspokajania rynku polskiego - to niektóre z kierunków rozwoju PKN Orlen, które wskazał prezes spółki Daniel Obajtek.

  • Duch czasów idzie w kierunku elektromobilności - ocenił Daniel Obajtek.
  • Jego zdaniem trzeba oswajać klientów z tym, że stacja to nie tylko miejsce, gdzie można zatankować, ale również i naładować auto na prąd, a przy okazji zrobić tam zakupy.
  • Prezes Orlenu chce tez lepiej wykorzystać produkty towarzyszące wytwarzaniu paliw.

Jak oznajmił Obajtek, w aktualizowanej strategii spółki osobiście skłaniałby się do pójścia jeszcze bardziej w kierunku rozwoju petrochemii. "Musimy zamykać pewne łańcuchy wartości, zarówno jeżeli chodzi o produkcję petrochemiczną, ale także nawozów czy produktów chemicznych" - powiedział. Jak dodał, generalnie chodzi o wykorzystanie wewnątrz grupy produktów, pojawiających się przy wytwarzaniu paliw.

Obajtek zwrócił też uwagę, że paliwem staje się również energia elektryczna, a obszar jej produkcji, aktywa wytwórcze ma potencjał wzmocnienia całej spółki. Przypomniał, że PKN Orlen analizuje budowę farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 1200 MW. "Już jesteśmy wytwórcą energii elektrycznej i wszystkie działania w kierunku jej produkcji są wzmocnieniem grupy" - ocenił.

Jego zdaniem, jeżeli elektromobilność ma odgrywać coraz większą rolę, to należy zawczasu odpowiednio dopasować sposób działania zagranicznych aktywów Grupy Orlen z sektora tradycyjnych paliw. "Ponieważ na przykład popyt na olej napędowy w Polsce rośnie, chcielibyśmy przywozić jak największą ilość tego paliwa z rafinerii w Możejkach na Litwie" - wskazał. Jego zdaniem, lepiej uzupełnić pewne braki na rynku polskim przez zdynamizowanie produkcji we własnych zagranicznych rafineriach, a nie wchodzić w budowę aktywów, które potem mogą nie być wykorzystane, na przykład z powodu rozpowszechniania się z czasem elektromobilności.

"Duch czasów idzie w kierunku elektromobilności, więc my też musimy zwracać na to uwagę. Być może ładowarki na stacjach nie będą na razie efektywnie wykorzystywane, ale musimy "oswajać" klientów, że są one dostępne również w naszej ofercie. Żeby dalej korzystali z tych stacji, nawet mając już samochód elektryczny" - mówił Obajtek. To kosztuje, ale promowanie nowych idei zawsze na początku kosztuje, dopiero później przynosi efekty - dodał.

"Firma ma charakter międzynarodowy i musi iść z postępem czasu. Nie możemy się obrazić i stwierdzić, że będziemy produkować jedynie paliwo" - podkreślił prezes PKN Orlen, dodając, że trzeba oswajać klientów z tym, że stacja to nie tylko miejsce, gdzie można zatankować, ale również i naładować auto na prąd, a przy okazji zrobić tam zakupy.

Daniel Obajtek ocenił też, że na sieć prawie 3 tys. stacji benzynowych, jakie PKN Orlen ma w kraju i za granicą, nie można patrzeć tylko z perspektywy wyłącznie biznesu. "Patrzymy też na aspekt patriotyczny, jesteśmy także firmą narodową. Nasze zagraniczne stacje są doskonałym środkiem promocji Polski" - powiedział. Jak dodał, PKN Orlen chce, żeby do końca roku przynajmniej połowa sprzedawanych na polskich stacjach benzynowych produktów była produkowana w Polsce.

Odnosząc się do rekomendacji zarządu spółki ws. wypłaty za 2017 r. dywidendy w wysokości 3 zł za akcję, Obajtek zaznaczył, że poziom dywidendy utrzymano w stosunku do poprzedniego roku, mimo że spółka ma duże przedsięwzięcia inwestycyjne, wydała 3,5 mld zł na zakup akcji Unipetrolu i planuje przejęcie kapitałowe, "czyli w praktyce zakup Lotosu". "Pokazujemy inwestorom, że jesteśmy firmą przewidywalną, stabilną, która chce osiągać wyniki i się nimi dzielić w sposób proporcjonalny" - podkreślił. Mówiąc o dalszych planach wobec Unipetrolu podkreślił, że PKN Orlen szuka pewnych synergii, które pozwolą na większe, bardziej efektywne wykorzystanie czeskiej firmy. "Dalsze kroki, które rozważamy, z pewnością będą z korzyścią dla akcjonariuszy, a co więcej, żadne kroki, które analizujemy nie będą szkodzić interesom państwa czeskiego" - zaznaczył Daniel Obajtek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Orlenu chce rozwijać petrochemię i elektromobilność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!