Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes PERN o kontrowersjach wokół inwestycji spółki

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
29-11-2011 05:42
Prezes PERN o kontrowersjach wokół inwestycji spółki
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Inwestycja PERN Przyjaźń w bazę przeładunkową w Gdańsku spotkała się z wieloma głosami krytyki ze strony branży. PERN-owi zarzucano m.in. próbę "kanibalizacji" pobliskiej bazy OLPP. Z poważnymi zastrzeżeniami spotkał się także pomysł budowy kawern naftowych na Pomorzu. W rozmowie z portalem wnp.pl prezes spółki Robert Soszyński odpowiada na te krytyczne głosy.

Jak odniósłby się Pan do wątpliwości co do przyszłości bazy OLPP w Dębogórzu w sytuacji powstania gdańskiej bazy PERN i Oiltanking?
- Zapewniam, że nie lekceważymy tego typu wątpliwości, z którejkolwiek strony by się pojawiały. Jednak w opinii spółki i mojej własnej terminal PERN i Oiltanking nie będzie żadnym zagrożeniem dla bazy OLPP w Dębogórzu. Choćby z tego powodu, że będzie on miał zupełnie inne przeznaczenie.

Dębogórze jest bazą typowo importową, zaś gdański terminal będzie skoncentrowany na przeładunkach w tranzycie i świadczeniu usług dla firm traderskich. Co więcej jestem przekonany, że zwiększony ruch statków wygenerowany przez nową bazę będzie w konsekwencji korzystny dla Dębogórza. Zakładamy bowiem, że liczba jednostek zawijających do Gdańska wzrośnie o około 200 w skali roku.

Pamiętajmy także, że ograniczenia infrastrukturalne bazy OLPP sprawiają, że mogą tam cumować jedynie niewielkie tankowce o ładowności od 5 do 10 tys. ton, podczas gdy do Gdańska zawijać będą znacznie większe jednostki.

OLPP nie ukrywa, że zamierza zmniejszyć liczbę swoich baz. Czy w związku z tym Dębogórze jest na liście do zamknięcia?

- Nie jest. Musimy naturalnie pamiętać o specyfice powstania baz będących obecnie własnością OLPP - nie miały one bowiem na celu obsługi rynku, lecz kolumn czołgów na wypadek wojny. W tej chwili wyraźnie widać to po wynikach niektórych z tych baz. Może się więc zdarzyć, że OLPP zdecyduje o zamknięciu dwóch lub trzech baz, by skupić się na tych, które generują lepsze wyniki z racji swojej lokalizacji na końcówkach rurociągów czy w sąsiedztwie chłonnych rynków zbytu.

Mogę jednak ponownie zapewnić, że baza w Dębogórzu nie znajduje się na liście obiektów do zamknięcia, gdyż zakładamy, że będzie ona nadal znakomicie działać. Jeśli jednak okaże się kiedyś, że jej utrzymywanie przestaje się opłacać to będzie oznaczać, że jest niepotrzebna. I nie dotyczy to tylko baz OLPP, ale wszelkich przedsięwzięć w ramach Grupy PERN.

Nie brakuje także zastrzeżeń co do projektu budowy kawern przedstawionego wspólnie przez PERN i Lotos…

- My wraz z Lotosem, jako pomysłodawcy tego projektu, czujemy się niejako w obowiązku zweryfikowania jego wykonalności. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardzo trudna inwestycja i daleki jestem od deklaracji, że nic nie stoi na przeszkodzie jej realizacji.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP