Prezes Petrolotu: dobre perspektywy rozwoju rynku paliwa lotniczego

Prezes Petrolotu: dobre perspektywy rozwoju rynku paliwa lotniczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski rynek lotniczy, w tym rynek paliwa lotniczego, rośnie znacznie szybciej niż w bardziej rozwiniętych krajach UE; w długim terminie wzrost może wynosić 5-6 proc. rocznie - ocenia prezes dostarczającej paliwo lotnicze firmy Petrolot Ireneusz Wesołowski.

Dostarczająca paliwo lotnicze spółka Petrolot została pod koniec grudnia 2012 r. całkowicie przejęta przez PKN Orlen. Po uzyskaniu zgody UOKiK płocki koncern odkupił 49 proc. udziałów w Petrolocie od PLL LOT.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej prezes Wesołowski, dynamika wzrostu liczby pasażerów w Polsce jest ponad dwukrotnie wyższa od średniego wskaźnika w UE, a o wysokim potencjale rozwoju świadczy niski stosunek liczby pasażerów do liczby ludności kraju, który jest prawie pięć razy niższy niż średnia w UE.

Kluczowe zadania Petrolotu po zmianach właścicielskich to stworzenie efektywnej organizacji w segmencie sprzedaży paliw lotniczych, angażowanie się w nowe projekty rozwoju na polskich lotniskach w związku z rosnącymi oczekiwaniami przewoźników i wykorzystanie zasobów grupy PKN Orlen dla ekspansji na rynkach zagranicznych.

Chodzi o rozwój działalności na największych lotniskach regionu - podkreślił Wesołowski, zaznaczając, że docelowa forma tej działalności jest obecnie analizowana, a w II połowie roku powinna być gotowa strategia Petrolotu. Zauważył, że Polska jest eksporterem paliwa lotniczego, PKN Orlen produkuje je również w swoich rafineriach w Czechach i na Litwie, a największe państwa UE są importerami tego paliwa. Podkreślił, że Niemcy produkują go 4 mln ton rocznie, a zużycie paliwa na niemieckich lotniskach jest dwa razy większe.

Wesołowski podkreślał, że Petrolot ma duży potencjał rozwojowy, w zeszłym roku wygrał 34 na 37 przetargów, jakie na dostawy paliwa w 2013 r. rozpisali przewoźnicy, co oznacza, że zaspokaja niemal 90 proc. zapotrzebowania na paliwo lotnicze na polskich lotniskach. Zaznaczył, że głównym kryterium w przetargach była cena paliwa.

Przypomniał, że spółka wygrała przetarg na zaopatrzenie w paliwo linii Qatar Airways, która od niedawna lata na warszawskie lotnisko Chopina; bierze także udział w prestiżowym przetargu na tankowanie samolotów linii Emirates, która zacznie latać do Warszawy w lutym br.

Wesołowski podkreślił, że na największych polskich lotniskach Petrolot działa w warunkach konkurencji. Zaznaczył też, że zobowiązania PLL LOT wobec spółki zostały uregulowane, a obecnie LOT reguluje rachunki na bieżąco.

Petrolot to działający od 1997 r. największy polski podmiot świadczący usługi w zakresie zaopatrzenia samolotów w paliwa lotnicze, magazynowania i obrotu paliwami lotniczymi. Dysponuje własną bazą magazynową o pojemności 22 tys. m sześc. w 12 lokalizacjach na terenie kraju. Posiada także 48 autocystern i 134 cysterny kolejowe dla dostaw paliw do magazynów lotniskowych.

W 2011 r. Petrolot dostarczył paliwo lotnicze 1528 zagranicznym i krajowym odbiorcom. Spółka zatrudnia 187 pracowników i posiada certyfikaty jakości oraz świadectwa potwierdzające najwyższe standardy obsługi przewoźników lotniczych, w tym m.in. ISO 9001 - 2008 oraz AQAP - 2120:2009. W 2011 r. jej sprzedaż wyniosła ok. 500 mln litrów paliwa lotniczego, a przychody były na poziomie 1,5 mld zł. Jak poinformował prezes Wesołowski, wyniki za 2012 r. będą "podobne".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Petrolotu: dobre perspektywy rozwoju rynku paliwa lotniczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!