Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes URE o zmianach w obszarze koncesji paliwowych

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
09-08-2016 11:00
Prezes URE o zmianach w obszarze koncesji paliwowych
Fot. Shutterstock

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wydał komunikat w sprawie zmian w obszarze koncesjonowania rynku paliwowo-energetycznego po 1 sierpnia 2016 roku, w związku z opublikowaniem w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustaw o podatku od towarów i usług oraz prawo energetyczne.

Szef URE zwrócił uwagę, że powyższe ustawy wprowadzają dodatkowe przesłanki odmowy udzielenia wszystkich rodzajów koncesji. Koncesja nie może być udzielona m.in. wnioskodawcy skazanemu prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a także wówczas, jeżeli inny podmiot posiadający wobec wnioskodawcy znaczący wpływ lub sprawujący nad nim kontrolę albo współkontrolę został w ciągu ostatnich 3 lat prawomocnie skazany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe mające związek z przedmiotem działalności gospodarczej.
Komunikat podkreśla, że warunek niekaralności dotyczy również osób uprawnionych do reprezentowania osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a także członków rad nadzorczych tych podmiotów.

Zmiany przepisów ustanawiają także dodatkowe warunki udzielenia koncesji na wytwarzanie paliw ciekłych (WPC) i na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą (OPZ). Konieczne jest posiadanie koncesji także w przypadku nabywania paliw na potrzeby własne, wnioskodawca musi być zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usługa, a ponadto zobowiązany jest posiadać instalacje magazynowania paliw ciekłych lub zawartą umowę przedwstępną, gwarantującą utrzymywanie zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw. Jednocześnie firma posiadająca koncesję OPZ lub WPC ma obowiązek powiadomić prezesa URE o zawarciu umowy przyrzeczonej w wykonaniu ww. umowy przedwstępnej oraz każdej zmianie tej umowy w terminie 14 dni.

Prezes URE poinformował, że nastąpiło rozszerzenie katalogu przesłanek cofnięcia wszystkich rodzajów koncesji. Ustawa z 7 lipca 2016 r. zobowiązała podmioty, którym została udzielona koncesja WPC lub OPZ, niespełniające warunków, o których mowa w ustawie prawo energetyczne, do dostosowania prowadzonej działalności do tych warunków oraz do złożenia wniosku o zmianę koncesji, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, tj. do dnia 1 października 2016 r. Niezłożenie wniosku w tym terminie skutkuje wygaśnięciem z mocy prawa posiadanej koncesji WPC lub OPZ.

„W szczególności, w związku z obowiązkiem określenia w koncesji WPC i OPZ numeru, za pomocą którego podmiot jest identyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług, zwracam uwagę koncesjonariuszy posiadających koncesje WPC lub OPZ na konieczność złożenia wniosków o zmianę tych koncesji poprzez wskazanie ww. numerów i przedłożenie zaświadczenia o zarejestrowaniu jako podatnik podatku od towarów i usług” - czytamy w komunikacie szefa URE.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 934 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP