Prezydent pozytywnie dostawach kaspijskiej ropy

Prezydent pozytywnie dostawach kaspijskiej ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Lech Kaczyński ocenił w Baku, że wszystko idzie "w dobrym kierunku", jeżeli chodzi o możliwość dostarczania ropy naftowej z regionu Morza Kaspijskiego do Polski. Prezydent RP jest gościem dwudniowego szczytu przywódców Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii (GUAM) w stolicy Azerbejdżanu - napisał portal Pb.pl.

- Jak dotąd wszystko dobrze idzie. Przyjeżdżając dzisiaj na (szczyt) GUAM dałem dowód, że bardzo wysoko cenię kontakty z tą organizacją - powiedział prezydent polskim dziennikarzom pytany, czy jego wizyta w Baku przybliża stworzenie korytarza transportowego ropy naftowej z rejonu Morza Kaspijskiego.

Jak przyznał prezydent, choć rozmowy w Baku są pośpieszne z powodu napiętego terminarza spotkań, to "jest bardzo jasne, że idziemy w dobrym kierunku".

Jak wyjaśnił L.Kaczyński, została powołana grupa robocza, odbyło się jej pierwsze posiedzenie i "jak dotąd wszystko idzie dobrze". Chodzi o międzyrządową grupę ds. energetyki, której powołanie zapowiedziano na majowym szczycie energetycznym w Krakowie.

W poniedziałek w Baku polski prezydent rozmawiał już z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, Gruzji - Micheilem Saakaszwilim i Ukrainy - Wiktorem Juszczenką.

Polska szuka alternatywnych źródeł ropy i gazu, aby częściowo uniezależnić się od dostaw rosyjskich, dlatego prowadzi rozmowy m.in. z Azerbejdżanem. W Baku ma zostać podpisane porozumienie o ściślejszej współpracy czterech państw członkowskich GUAM z Polską.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal powiedział, że państwa GUAM zaproponowały podpisanie wspólnego komunikatu, który ma potwierdzić współdziałanie w dziedzinie dywersyfikacji dostaw energii. Przypomniał, że trwają prace na projektem korytarza transportowego ropy naftowej z rejonu Morza Kaspijskiego.

W zeszłym tygodniu na konferencji w Baku azerski państwowy koncern paliwowy SOCCAR ogłosił, że Azerbejdżan ma rezerwy wynoszące 1,35 miliarda ton ropy naftowej, czyli dwa razy więcej niż dotąd szacowano.

Ropa naftowa do Polski mogłaby płynąć z Baku niewykorzystywanym na razie ropociągiem przez Gruzję do portu Supsa nad Morzem Czarnym, następnie tankowcami mogłaby być transportowana do Odessy, a dalej ropociągiem przez Ukrainę do Polski.

W Azerbejdżanie sektor energetyczny zajmuje bezwzględnie dominującą pozycję w gospodarce kraju - to 90 proc. wartości eksportu i 55 proc. wpływów do budżetu i około 50 proc. PKB w 2006 roku.

W 2006 roku oddano do użytku ropociąg z Baku przez Tbilisi do tureckiego portu Ceyhan, który zwiększył znacznie możliwości eksportowe Azerbejdżanu i jego uruchomienie zadecydowało o rekordowym wzroście PKB Azerbejdżanu (34,5 proc.).

Pod koniec marca w Baku prezydenci Polski i Azerbejdżanu podpisali deklarację o współpracy obu państw. Alijew mówił wówczas, że Azerbejdżan ma możliwość dostarczania nośników energii na rynki światowe i Polska - jak podkreślił - może odegrać w tym istotną rolę. Alijew wyraził nadzieję, że azerski gaz będzie dostarczany na rynki europejskie. "Możemy na tym polu współpracować z Polską". Lech Kaczyński ocenił wówczas, że w Azerbejdżanie, z którym Polska ma bardzo dobre stosunki, produkcja ropy i gazu bardzo wzrasta.

Organizacja GUAM powstała w październiku 1997 roku jako swego rodzaju przeciwwaga dla dominacji Rosji na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). W kwietniu 1999 r. do Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii przyłączył się Uzbekistan (od tego czasu stowarzyszenie nosiło nazwę GUUAM), który jednak w 2002 r. zaprzestał działalności w tej strukturze. Dwa lata temu GUUAM ponownie przekształcił się w GUAM.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent pozytywnie dostawach kaspijskiej ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!