PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Problemy Lotosu ze złożem Yme bliskie rozwiązania

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
12-03-2013 12:44
Problemy Lotosu ze złożem Yme bliskie rozwiązania
Fot. Archiwum

Talisman Energy i SBM Offshore zawarły porozumienie w sprawie usunięcia wadliwej platformy ze złoża Yme. Lotos będzie mógł odzyskać możliwość zagospodarowania złoża lub sprzedaży swoich udziałów w koncesji Yme.

Grupa Lotos informuje, że Talisman Energy (operator złoża Yme) i SBM Offshore (właściciel platformy wydobywczej) ogłosiły 12 marca . informację o zawarciu porozumienia w sprawie usunięcia wadliwej platformy ze złoża Yme.
Dla spółki Lotos E&P Norge, która jest inicjatorem i jedną z głównych sił napędowych tego porozumienia, a jednocześnie 20-proc. udziałowcem koncesji, oznacza to zakończenie negocjacji i oczekiwany od dłuższego czasu powrót do działań technicznych, docelowo związanych z uruchomieniem produkcji lub sprzedaży udziałów, co stanowi właściwy krok w kierunku odzyskania wszystkich zainwestowanych w ten projekt funduszy. Część nakładów zostanie odzyskana w wyniku wykorzystania obowiązującej na szelfie norweskim tarczy podatkowej.

Zgodnie z zapisami porozumienia SBM Offshore, zapłacił członkom konsorcjum kwotę 470 mln USD. Talisman Energy działając w imieniu udziałowców koncesji, zobowiązał się do wykonania niezbędnych prac przygotowawczych na platformie i usunięcia jej ze złoża. Z kolei do SBM Offshore będzie należało przetransportowanie platformy do portu oraz jej utylizacja. Jednocześnie udziałowcy konsorcjum przejmą prawo własności do elementów podwodnej infrastruktury na złożu Yme, dostarczonej przez SBM Offshore (zbiornik, keson, etc.). Każda ze stron poniesie koszty uzgodnionego porozumieniem zakresu realizowanych prac.

Porozumienie zostało zawarte za zgodą wszystkich udziałowców koncesji Yme, w tym Lotos E&P Norge. Łączne udokumentowane zasoby ropy naftowej przypadające w udziale spółce Lotos E&P Norge wynoszą 12,95 mln baryłek. Według średniorocznych cen z 2012 r. stanowi to wartość około 1,45 mld USD, czyli ok. 4,6 mld zł. Lotos, m.in. dzięki zawartemu porozumieniu, odzyska możliwość alternatywnego zagospodarowania złoża lub rynkowej sprzedaży swoich udziałów w koncesji Yme.

Negocjacje między stronami zostały rozpoczęte w czerwcu 2012 r. w Gdańsku z inicjatywy Grupy Lotos. Osiągnięcie porozumienia było możliwe dzięki poprawnej współpracy i zaangażowaniu wszystkich partnerów licencji. Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym Lotos planuje w tym roku zakup udziałów w koncesjach wydobywczych, co pozwoli m.in. uruchomić tzw. tarczę podatkową i uzyskać zwrot pozostałej części kapitału zainwestowanego w Yme.

NA GIEŁDZIE

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

38.53 PLN 0.47 (1.23%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP