Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Producenci etanolu protestują przeciwko amerykańskim biokomponentom

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
07-11-2011 09:09

2 listopada ogólnoeuropejska organizacja producentów etanolu ePURE wystąpiła do Komisji Europejskiej o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do ograniczenia nieuczciwych praktyk w imporcie etanolu do Unii Europejskiej ze Stanów Zjednoczonych.

Rząd USA, poprzez kierowanie pośredniego i bezpośredniego wsparcia dla tamtejszych wytwórców etanolu, zachęca do wzrostu produkcji i użycia etanolu na cele paliwowe nieprzerwanie od prawie dwudziestu lat. Rezultatem tej polityki jest fakt, że Stany Zjednoczone są obecnie największym producentem etanolu na świecie.
Wobec sytuacji praktycznego nasycenia rynku wewnętrznego, z jaką muszą zmierzyć się amerykańscy wytwórcy, coraz częściej podejmują oni decyzję o alokacji coraz większej części swojej produkcji na eksport, głównie w kierunku Unii Europejskiej. W latach 2008-2010 import amerykańskiego etanolu do Europy wzrósł o ponad 500 proc. W 2011 roku szacuje się, że ilość sprowadzonego z USA etanolu wzrosła dwukrotnie w porównaniu do danych z 2010 roku. Trend ten jest bezpośrednim wynikiem kierowanego dla tego sektora wsparcia, które pozwala amerykańskim producentom na agresywną politykę cenową na rynku unijnym.

Niskie ceny etanolu dyktowane przez Stany Zjednoczone mają bezpośredni negatywny wpływ na europejski sektor wytwórczy. Przemysł etanolowy UE jest niewielki w porównaniu do skali USA i wielu wytwórców nadal znajduje się w początkowej fazie rozwoju. – Szeroka skala importu amerykańskiego etanolu, biorąc jednocześnie pod uwagę nieuczciwie niskie ceny w ciągu ostatnich kilku lat, powoduje poważne konsekwencje w sytuacji ekonomicznej europejskich producentów – stwierdził Rob Vierhout, sekretarz generalny ePURE. Sytuacja jest więcej niż krytyczna pomimo jasnych perspektyw rynkowych stojących przed etanolem w Europie wynikających z rosnącej konsumpcji paliw odnawialnych we wszystkich niemal krajach UE. – Nieuczciwa konkurencja z amerykańskim importem w prosty sposób pozbawia przemysł europejski korzyści wynikających z pozytywnej ewolucji na własnym rynku – dodaje Vierhout.

W związku z tym ePURE wystosowało do Komisji Europejskiej wniosek o zbadanie nieuczciwych praktyk handlowych ze strony USA i przeprowadzenie oceny wpływu na stan sektora wytwórczego etanolu w Unii Europejskiej. ePURE wyraziło jednocześnie przekonanie, że ewentualne śledztwo potwierdzi, że obecne praktyki powodują poważne problemy wśród europejskich producentów, a wnioskiem wyjściowym będzie potrzeba ustanowienia odstraszających ceł na amerykański etanol na cele paliwowe w celu przywrócenia uczciwych warunków konkurencji tak szybko jak to możliwe.

Jednocześnie ePURE zwróciło się do KE z propozycją wprowadzenia rejestru importu, tak aby ewentualne wprowadzenie ceł z mocą wsteczną odbyło się bez jakichkolwiek manipulacji podczas trwania oficjalnego śledztwa KE.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP