PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Producenci olejów protestują przeciw zapisom ustawy o biopaliwach

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
02-08-2010 10:45
Producenci olejów protestują przeciw zapisom ustawy o biopaliwach

Nie milkną kontrowersje związane z projektami aktów prawnych dotyczących rynku biopaliw przedstawionymi przez Ministerstwo Gospodarki. Na początku lipca Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju wspólnie z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku zaprotestowało przeciwko proponowanej zmianie art. 11 ust. 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, polegającej na wydłużeniu do 3 lat okresu, na który zawierane są umowy kontraktacji surowców rolniczych.

Obecnie umowy takie zawierane są na okres jednego roku. Według PSPO nie wiadomo w jaki sposób proponowane rozwiązanie miałoby przyczynić się do zapewnienia stabilności łańcucha produkcyjnego biopaliw, gdyż konieczność zawarcia takiej wieloletniej umowy ograniczałaby rolnikom swobodę decydowania o kierunkach sprzedaży rzepaku i wiązałaby ich tylko z jednym odbiorcą. Nie jest także jasne jak, zdaniem projektodawcy, strony miałyby ustalać cenę za produkt w tak długim okresie czasu.
Zdaniem PSPO gwarantem stabilności produkcji rzepaku do biokomponentów w Polsce będzie tylko wprowadzenie do ustawy biopaliwowej takich zapisów, które spowodują zwiększenie wykorzystania krajowego potencjału produkcyjnego i przetwórczego rzepaku.

Stowarzyszenie przekazało do ministerstwa również szereg uwag dotyczących treści projektu założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zmiany proponowane przez PSPO dotyczyły m.in. możliwości dwuletniego rozliczenia NCW jedynie w przypadku wykonania w danym roku obowiązującego NCW na poziomie 90 proc. czy wprowadzenia możliwości redukcji NCW na dany rok kalendarzowy w przypadku wykazania odpowiednio wysokiego udziału zakupów biokomponentów i biopaliw od wytwórców zarejestrowanych w Rejestrze Wytwórców ARR.

- Celem działań PSPO jest wprowadzenie bardziej efektywnych mechanizmów promocji i rozwoju rynku biopaliw i biokomponentów w Polsce oraz przyjęcie takich rozwiązań prawnych, które nie będą dyskryminować wytwórców krajowych wobec firm zagranicznych, zazwyczaj niezainteresowanych inwestowaniem w infrastrukturę wytwórczą a jedynie sprzedażą na polskim rynku biokomponentów – mówi Roman Rybacki, prezes zarządu PSPO.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju aktywnie uczestniczy w pracach nad tworzeniem aktów prawnych dotyczących rynku biopaliw przygotowywanych przez Ministerstwo Gospodarki. Przedstawiciele PSPO zostali włączeni w proces konsultacji społecznych projektu założeń do nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Najbliższa konferencja uzgodnieniowa organizowana przez Ministerstwo Gospodarki będzie miała miejsce w sierpniu br.

- PSPO wszelkie zmiany w legislacji traktuje jako bardzo ważne i oczekuje, iż przyczynią się one do zapewnienia trwałych i stabilnych warunków funkcjonowania całego rynku biopaliw w Polsce – podkreśla Roman Rybacki.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP