Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Producenci rzepaku tworzą własny system wyliczania emisji CO2

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
27-04-2011 19:32

Przedstawiciele organizacji wchodzących w skład Koalicji Na Rzecz Biopaliw tj. Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku, Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowej Izby Biopaliw omawiali w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi działania, które umożliwią - pomimo braku w Polsce implementacji przepisów Dyrektywy 2009/28/WE - sprzedaż z tegorocznych zbiorów polskiego rzepaku i wyprodukowanego zeń oleju na cele energetyczne do Niemiec.

Jak poinformowała Krajowa Izba Biopaliw, rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw obecnemu problemowi jest opracowanie, do czasu stworzenia oficjalnego krajowego systemu wyliczeń rzeczywistej emisji gazów cieplarnianych na poziomie gospodarstwa rolnego, tzw. systemu dobrowolnego, który byłby rozwiązaniem przejściowym. Pozostałe części łańcucha produkcyjnego biopaliw, ze względu na możliwość przeprowadzenia certyfikacji zakładów przetwórczych w systemie RedCert czy ISCC, nie stanowią problemu.
Dlatego też Polskie Stowarzyszenia Producentów Oleju zdecydowało się na przeprowadzenie własnych analiz rzeczywistej emisji na podstawie wypełnianych przez producentów rolnych ankiet zbierających informacje dotyczące przeprowadzonych zabiegów agrotechnicznych i poziomu zużycia poszczególnych środków do produkcji. Po zebraniu odpowiedniej liczby ankiet i analizie otrzymanych w ten sposób danych informacja o rzeczywistej emisji stanowiła by składnik do wyliczania całkowitej emisji gazów cieplarnianych w produkcji biopaliw jako wartość standardowa dla wszystkich polskich rolników sprzedających swoje surowce na cele paliwowe.

Tym samym wytwórcy biokomponentów nie musieliby zbierać i samemu analizować dane od każdego z producentów rolnych, od których kupują ziarno, co w przypadku dużych jednostek byłoby niezwykle trudne ze względu na liczbę realizowanych w ciągu całego roku dostaw surowca.

Uczestnicy spotkania poparli inicjatywę oraz zgodnie uznali, że konieczne jest zoptymalizowanie czasowe prac przy określaniu tymczasowych współczynników redukcji dla regionów oraz ich formalnego uznania przez KE tak, aby rzepak z tegorocznych żniw uznawany był jako spełniający kryteria zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele resortów rolnictwa i gospodarki zadeklarowali swoją pomoc w zakresie spełnienia wymagań formalnych względem procedur uzyskania zgody Komisji Europejskiej na tego rodzaju rozwiązanie.

Brak implementacji wspomnianej dyrektywy do polskiego prawa sprawia, że wyprodukowane w Polsce biopaliwa mogą nie być uznawane w krajach, które postanowienia dyrektywy już wdrożyły. Polsce producenci nie mają bowiem możliwości uzyskania wpisu do rejestru producentów paliw odnawialnych produkujących zgodnie z kryteriami zrównoważonego rozwoju.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP