Produkcja ropy w Iraku najwyższa od 2003 roku

Produkcja ropy w Iraku najwyższa od 2003 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Produkcja irackiej ropy przekroczyła w lipcu br. poziom 3 mln baryłek dziennie - najwyższy od amerykańskiego ataku na Irak i obalenia Saddama Hussajna, z czego 2,5 mln wyeksportowano - napisał Bank of America Merrill Lynch.

Oddając do użytku dwa z czterech planowanych morskich portów przeładunkowych, z których każdy ma potencjał przeładunkowy 850 tys. baryłek dziennie, usunięto problem wąskiego gardła ograniczającego potencjał eksportowy - zaznacza bank w komentarzu.

Plany ministerstwa ds. ropy naftowej zakładają przyrost eksportu do 2,6 mln baryłek dziennie w sierpniu, co jest najwyższym poziomem od 20 lat.

Bank of America Merrill Lynch zauważa też, że Irak nie ma już trudności z obsługą zagranicznego zadłużenia, sięgającego 30 mld USD, z czego 4 mld USD to dług wobec sektora prywatnego. Rezerwy walutowe dwukrotnie przewyższają wysokość zagranicznego długu. Przy obecnych cenach ropy zanosi się na to, że Irak wygeneruje nadwyżkę budżetową w wysokości 5-10 proc. PKB - prognozują.

Problemem jest jednak - jak podkreślają - życie polityczne, zwłaszcza kurdyjski separatyzm. "Regionalny rząd Kurdystanu na czele z Neczerwanem Barzanim oraz Turcja jawnie podtrzymują polityczny konflikt z władzami w Bagdadzie" - stwierdzili analitycy.

"Rosnące zainteresowanie Kurdystanem ze strony międzynarodowych koncernów naftowych, zabiegi Turcji zmierzające do podłączenia kurdyjskiej ropy bezpośrednio do odbiorców tureckich i ostatnia wizyta tureckiego ministra spraw zagranicznych poza plecami centralnego rządu w Bagdadzie spotęgowały polityczne niesnaski" - ocenił bank.

"Regionalny rząd Kurdystanu pcha w stronę osłabienia struktur federalnych, jeśli nie wręcz do faktycznej autonomii. Nie zanosi się na to, by napięcie w polityce wewnętrznej miało rychło ustąpić" - podsumowali analitycy.

Rząd premiera Iraku zagroził obcięciem budżetu dla Kurdystanu i wpisaniem na czarną listę koncernów, które podpisały umowy z Kurdystanem bez jego aprobaty. Oznacza to, że koncerny działające w Kurdystanie nie mogą eksploatować ropy w południowym Iraku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkcja ropy w Iraku najwyższa od 2003 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!