XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Produkty uboczne są problemem biopaliw

Produkty uboczne są problemem biopaliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wytwórcy biopaliw nie wiedzą, co zrobić z gliceryną, która powstaje w procesie produkcji. Przetworzyć - odpowiadają eksperci.

Zmuszeni do wprowadzenia biokomponentów producenci, którzy od dawna twierdzą, że sprzedaż biopaliw jest nieopłacalna, zwracają uwagę na nowy problem - konieczność zagospodarowania produktów ubocznych - informuje "Gazeta Prawna".

Jednym z nich jest tzw. odpad glicerynowy. Tegoroczne plany zakładają, że sprzedaż biokomponentów musi stanowić 3,45 proc. sprzedaży paliw ogółem, czyli około 350 tys. ton. Przy produkcji 100 tys. ton estrów (komponentów do oleju napędowego) powstaje 20 tys. ton odpadów glicerynowych. Około połowy tej substancji to sama gliceryna. Producenci zapewniają, że w Polsce popyt na nią jest ograniczony.

- Przy zakładanym udziale biopaliw zagospodarowanie takich ilości gliceryny staje się poważnym problemem - mówi w dzienniku przedstawiciel jednego z największych krajowych wytwórców biokomponentów.

- Gliceryna może być stosowana do produkcji pasz czy kwasu cytrynowego dla przemysłu spożywczego - mówi prof. Waldemar Rymowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Kluczem jest odpowiednie przetworzenie odpadu glicerynowego. Połowę można przetworzyć na substytut oleju opałowego. Sama gliceryna po oczyszczeniu do czystej postaci (gliceryna farmaceutyczna) jest używana m.in. w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i chemicznym. Około 10 proc. odpadu można przerobić na nawozy. Producenci odpowiadają, że przetwarzanie jest energochłonne, a przez to nierentowne.

- Pracujemy nad wykorzystaniem gliceryny i niezbędnymi do tego technologiami. Z naszych wyliczeń wynika, że przerób odpadu będzie opłacalny - podkreśla w "GP" dr Andrzej Vogt z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rozwój rynku biopaliw budzi coraz większe kontrowersje na świecie. ONZ chce moratorium na zwiększenie produkcji biopaliw, argumentując, że przyczynia się ona do wzrostu cen żywności i w efekcie zwiększenia liczby głodujących.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkty uboczne są problemem biopaliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!