Projekt EFRA Lotosu gotowy w 68 proc.

Projekt EFRA Lotosu gotowy w 68 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na koniec marca 2017 roku stan zaawansowania wszystkich prac przy realizacji projektu EFRA w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos wynosił 68,2 proc. i wyprzedzał harmonogram o ponad 8 punktów procentowych (plan przewidywał 59,8 proc.).

- Z końcem pierwszego kwartału zamknęliśmy już praktycznie całość projektowania tej inwestycji, a także zrealizowaliśmy trzy czwarte dostaw materiałów i urządzeń, co oznacza, że większość niezbędnych do budowy elementów znajduje się już na terenie zakładu - powiedział Mateusz Aleksander Bonca, wiceprezes Lotosu ds. strategii i rozwoju.

Zakończył się także proces tzw. heavy liftingu, czyli posadowienia na fundamentach największych i najcięższych aparatów inwestycji, takich jak kolumny i reaktory instalacji opóźnionego koksowania (DCU).

Same prace budowlane zaawansowane były w ponad jednej trzeciej, co zdaniem spółki sprawia, że termin zakończenia prac w pierwszym kwartale 2018 roku nie jest obecnie w żaden sposób zagrożony.

- Obecnie trwa orurowywanie, będzie montowana automatyka, wszystkie prace przebiegają zgodnie z założeniami i nadal mamy poduszkę bezpieczeństwa w postaci wyprzedzenia harmonogramu - powiedział wiceprezes Bonca.

Jednocześnie w ramach zakończonego niedawno postoju remontowego Wiosna 2017, trwającego 49 dni, łącznie z zatrzymaniem i ponownym rozruchem instalacji, zrealizowane zostały wpięcia budowanych w ramach projektu EFRA instalacji do istniejącego systemu rafinerii w Gdańsku. - Dzięki temu uruchamianie tych instalacji po zakończeniu projektu nastąpi bez wpływu na pracę dotychczasowych instalacji - powiedział Jarosław Kawula, wiceprezes Lotosu ds. produkcji.

Remont miał zakres o ok. 30 proc. większy niż poprzedni postój remontowy rafinerii w 2013 roku, objął 54 instalacje, 1100 aparatów, 1400 rurociągów i 3500 elementów, a także uwzględniał ok. 1 mln roboczogodzin. Grupa Lotos ma nadzieję, że kolejny tego typu postój remontowy odbędzie się nie za cztery, a dopiero za pięć lat, dzięki wdrażanemu we współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego programowi przewidywania usterek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt EFRA Lotosu gotowy w 68 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!