Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Projekt roporządzenia o wymaganiach jakościowych dla biokomponentów czeka na akceptację KE

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
26-10-2010 15:44

Ministerstwo Gospodarki przesłało do Komisji Europejskiej projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla biokomponentów, metod badań jakości biokomponentów oraz sposobu pobierania próbek biokomponentów. - Wyznaczony przez KE obowiązkowy okres wstrzymania procedury legislacyjnej upływa w dniu 26 listopada - poinformowano nas w resorcie. Do tego czasu Komisja może zgłaszać swoje uwagi.

W chwili obecnej wymagania jakościowe oraz metody badań dla biokomponentów określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 października 2005 r. w sprawie wymagań jakościowych dla biokomponentów oraz metod badań jakości biokomponentów (Dz. U. Nr 218, poz. 1845), wydane na podstawie nieobowiązującej już ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w biopaliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Rozporządzenie to, stosownie do art. 39 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zachowuje moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tejże ustawy. Zawiera ono wymagania jakościowe dla biokomponentów: bioetanolu o zawartości wody do 0,4 proc. masowo oraz estrów metylowych.
W stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. w projekcie rozporządzenia zmianie ulegają wymagania jakościowe dla bioetanolu, poprzez przyjęcie jako podstawy do ich określenia nowej normy PN-EN 15376 (U) Paliwa do pojazdów samochodowych – Etanol jako komponent benzyny silnikowej – Wymagania i metody badań oraz normy prPN-prEN 15376:2008/prA1, zawierającej uaktualnione wymagania jakościowe dla bioetanolu będącego komponentem benzyny silnikowej oraz zmienione – w stosunku do rozporządzenia z dnia 19 października 2005 r. - metody badań dla takich parametrów jak: etanol, alkohole wyższe i metanol oraz wygląd.

Dokonano również aktualizacji wymagań jakościowych oraz metod badań dla estru, zgodnie z najnowszą edycją normy PN-EN 14214:grudzień 2008 Paliwa do pojazdów samochodowych – Estry metylowe kwasów tłuszczowych (FAME) do silników o zapłonie samoczynnym (Diesla) – Wymagania i metody badań. Zmiany te polegały na obniżeniu temperatury zapłonu ze 120 °C do 101 °C oraz obniżeniu zawartości fosforu z 6 mg/kg do 4 mg/kg. Dodano również nowe metody badania w przypadku oznaczania temperatury zapłonu i zawartości sodu, zgodnie ze wskazaniami powyższej normy.

Projekt rozporządzenia zawiera również klauzulę wzajemnego uznania, która stanowi, że biokomponenty wyprodukowane lub wprowadzone do obrotu w innym niż
Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, w Republice Turcji lub wyprodukowane w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zgodnie z przepisami obowiązującymi w tych państwach, spełniają wymagania jakościowe określone w niniejszym rozporządzeniu, jeżeli odpowiadają one co najmniej wymaganiom określonym w rozporządzeniu.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP