PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Projekt Skotan SA nagrodzony Innowacją Roku 2008

Autor: wnp.pl (Tomasz Cukiernik)
17-11-2008 16:18

Kapituła Konkursu Innowacja Roku 2008 pod patronatem m.in. Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przyznała spółce Skotan SA tytuł laureata za projekt pt. Jednostki unikniętej emisji CO2 powstałe ze zmiany paliwa w sektorze transportowym z oleju napędowego na biopaliwo produkcji Skotan SA.

Projekt przygotowany przez spółkę ma unikatowy charakter. Jako pierwszy w świecie w sektorze produkcji estrów metylowych z olejów roślinnych wykorzystuje możliwości stworzone w Protokole z Kioto dotyczące redukcji gazów cieplarnianych. Celem projektu jest skuteczne ograniczenie emisji CO2 w transporcie poprzez zastąpienie paliwa ropopochodnego (oleju napędowego) do silników diesla czystym estrem (B 100) oraz mieszanką paliw z dodatkiem biokomponentów, planowanych do produkcji przez katowicki Skotan. Zmiana paliwa powinna dotyczyć takich sektorów transportu jak transport drogowy, kolejowy lub wodny.
Główna myśl projektu dotyczy faktu, iż rośliny wykorzystywane do produkcji biokomponentu w czasie swojego wzrostu zaabsorbują z atmosfery tyle CO2, ile wydostanie się przy spalaniu estrów. Spalenie estrów, inaczej niż w przypadku tradycyjnych nośników energii, nie zwiększa światowego bilansu emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że całość emisji z wyprodukowanego biokomponentu jest emisją unikniętą.

Oryginalność tego rozwiązania polega na tym, że do złożenia przez spółkę wniosku do Ministerstwa Środowiska o list popierający w listopadzie 2006 r., żaden z przyszłych producentów estrów metylowych z olejów roślinnych nie dostrzegł w procesie inwestycyjnym możliwości powiększenia przychodów i zysków z tytułu sprzedaży praw majątkowych wynikających z udowodnionych unikniętych jednostek emisji CO2, czyli de facto ze sprzedaży ERU (Emission Reduction Unit).

Podstawowa korzyść z faktycznego wdrożenia tego projektu to potencjalne dodatkowe przychody spółki przy zaangażowaniu relatywnie niewielkich wydatków inwestycyjnych. Zaproponowane rozwiązanie jest wynikiem zgromadzonej przez spółkę wiedzy i doświadczeń. Realizacja instalacji oznaczałaby wymierne korzyści dla środowiska naturalnego, bowiem redukcja emisji CO2 w przypadku zużycia planowanych do produkcji estrów metylowych wyniosłaby około 630 tys. ton rocznie netto. Dla porównania – roczna emisja dwutlenku węgla powstała na skutek używania paliw ropopochodnych w samym transporcie sięga prawie 30,5 mln ton.

Rząd podejmuje działania mające na celu unowocześnienie sieci transportowej i zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na środowisko. Projekt opracowany przez Skotan jest zgodny z polską i międzynarodową polityką związaną z ograniczeniem emisji CO2 do środowiska naturalnego. Skotan przy realizacji wyróżnionego projektu współpracował z Mizuho Infomation & Research Institute z siedzibą w Tokio.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP