Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Projektowi Odessa-Brody-Gdańsk grozi utrata funduszy z POIiŚ

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
05-02-2013 12:17
Projektowi Odessa-Brody-Gdańsk grozi utrata funduszy z POIiŚ
Fot. Fotolia

Resort gospodarki nie wyklucza, że inwestycji nie uda się zrealizować w perspektywie finansowej 2007-13, a kolejna nie przewiduje wsparcia dla projektów naftowych.

Ministerstwo Gospodarki przyznaje, że istnieje ryzyko opóźnienia realizacji korytarza przesyłu ropy naftowej z rejonu Morza Kaspijskiego na Zachód Europy nazwanego ropociągiem Odessa – Brody – Gdańsk. Do wykonania pozostał odcinek Brody - Płock z możliwością jego przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim. Inwestycję realizuje Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe Sarmatia.
Dla projektu zarezerwowano już wstępnie dofinansowanie w kwocie 495 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2007-2013. Inwestycja jest bowiem podstawowym elementem Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej (EAKTR).

Opóźnienie realizacji inwestycji grozi jednak utratą funduszy.

- Mimo postępu w 2012 r. w pracach nad projektem, obejmujących uwzględnienie inwestycji w dokumentach planistycznych, przygotowanie dokumentacji środowiskowej, notyfikowanie projektu do Komisji Europejskiej, projekt obarczony jest pewnym ryzykiem realizacyjnym w obecnej perspektywie finansowej 2007-2013, tj. do końca 2015 r. Wynika to z jego skomplikowanego charakteru (projekt transgraniczny, infrastrukturalny liniowy), co wiąże się z potrzebą m.in. uzyskania praw do nieruchomości na cele budowlane. Dodatkowo inwestycja przechodzi obok terenów cennych przyrodniczo, a jej realizacja uzależniona jest od zawarcia umowy międzyrządowej oraz kontraktów handlowych z wszystkimi potencjalnymi odbiorcami ropy naftowej – twierdzi resort gospodarki.

Zgodnie z z obecnym harmonogramem inwestycji ropociąg powinien rozpocząć dostawy ropy naftowej do Polski (10 mln ton) z końcem 2015 r. Siergiej Skrypka, dyrektor generalny Sarmatii, podkreślał niedawno w rozmowie z wnp.pl, że kluczowa dla podjęcia dalszych prac na projektem, podpisania kontraktów handlowych i tym samym wykorzystania funduszy unijnych jest umowa między rządami krajów zaangażowanych w stworzenie korytarza przesyłu ropy naftowej Odessa – Brody – Gdańsk czyli Polski, Ukrainy, Litwy, Gruzji i Azerbejdżanu. Po stronie polskiej jednak ciągle brak jest decyzji w tej sprawie. Czytaj także: Ropociąg Odessa-Brody-Gdańsk czeka na decyzję rząduSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP