Projekty energetyczne PiS pod lupą PO

Projekty energetyczne PiS pod lupą PO
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Platforma Obywatelska zamierza przyjrzeć się projektom energetycznym rozpoczętym przez ustępujący rząd; pod lupą nowej ekipy znajdą się, m.in. terminal LNG i tzw. projekty norweskie - zapowiada poseł PO Adam Szejnfeld.

- Do polityki energetycznej nie będziemy podchodzić ideologiczne, lecz pragmatycznie. Liczyć się będzie bezpieczeństwo i ekonomia - powiedział Szejnfeld, który w "gabinecie cieni" PO odpowiadał za kwestie gospodarcze.

Poseł PO zapowiada, że nowa ekipa zamierza przyjrzeć się sztandarowym projektom energetycznym rozpoczętym przez odchodzący rząd, w tym budowie w Świnoujściu terminala gazu skroplonego LNG.

W przypadku tej inwestycji - jak podkreśla Szejnfeld - niepokojący jest brak zaawansowanych rozmów z potencjalnymi dostawcami surowca do gazoportu.

- Nie kwestionujemy potrzeby budowy terminala. Chodzi jednak o to, że nie ma zaawansowanych rozmów w sprawie dostaw surowca do gazoportu - powiedział poseł. Podkreślił, że LNG jest obecnie niezwykle pożądanym surowcem i uzyskanie kontraktów wcale nie jest łatwe.

- Większość tego gazu jest już zakontraktowana. Dlatego chcemy wiedzieć, skąd będą dostawy, czy będą długo- czy średnioterminowe, czy może chodzi o spoty - mówi Szejnfeld. Jego zdaniem, aby gazoport prawidłowo funkcjonował, musi mieć zagwarantowane długoterminowe dostawy.

Inną kwestią związaną z gazoportem jest jego lokalizacja w Świnoujściu. Jak podkreślił Szejnfeld, nie jest to sprawa tak fundamentalna jak dostawy surowca, ale nowa ekipa zamierza się jej przyjrzeć.

- Pojawiły się pewne wątpliwości, ale musimy zobaczyć dokumentację. Jeśli uznamy tę lokalizację za słuszną, nie będziemy jej ruszać - zapewnił.

Poseł PO zapowiada również analizę tzw. projektów norweskich. Chodzi o udział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w liczącym 15 spółek konsorcjum Skanled (są wśród nich m.in. Statoil, E.On., Ruhrgaz), który zamierza wybudować nowe połączenie gazowe ze złóż na morzach Północnym i Norweskim, w tym ze złóż na szelfie, które wcześniej kupiło PGNiG. Spółka objęła 15 proc. udziałów w konsorcjum Skanled.

Skanled ma przebiegać wzdłuż południowego wybrzeża Norwegii; w cieśninie Kattegat ma rozwidlać się na odnogę duńską i szwedzką. PGNiG chciałby też uczestniczyć w budowie morskiego gazociągu Baltic Pipe, po powstaniu którego gaz z systemu duńskiego mógłby być transportowany na polskie wybrzeże.

- Oczywiście, że bezpieczeństwo energetyczne musi kosztować, ale w granicach rozsądku. Jeśli inwestycje w gaz norweski szacuje się na kilkanaście razy droższe niż koszt pozyskania tej samej ilości gazu ze złóż polskich, to trzeba się zastanowić, czy tu jest jakaś ekonomia czy tylko polityka - powiedział.

Dlatego - jak podkreślił Szejnfeld - trzeba przeanalizować, czy projekty te mają sens przynajmniej w średnim okresie i długim okresie. - Sprawdzimy, czy długoterminowo, to nie będzie bardziej ekonomiczne - dodał.

Pytany o stosunek PO do niemiecko-rosyjskiej inwestycji w gazociąg północny na dnie Bałtyku ("Nord stream") Szejnfeld powiedział, że jest on "nieodmiennie krytyczny".

- To inwestycja wbrew polskim interesom ekonomicznym politycznym i bezpieczeństwu. Do tego dochodzą bardzo poważne wątpliwości związane z wpływem inwestycji na środowisko naturalne - powiedział.

Zdaniem Szejnfelda, priorytetową kwestią związaną z przesyłem gazu jest tzw. II nitka gazociągu jamalskiego. Poseł PO wierzy, że mimo wszystkich trudności związanych z powstaniem tej inwestycji, istnieje szansa na jej realizację.

Zobacz także: Szejnfeld o priorytetach gospodarczych PO
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekty energetyczne PiS pod lupą PO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!