PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prokom zwiększa inwestycje w Petrolinvest

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
18-04-2011 14:08
Prokom zwiększa inwestycje w Petrolinvest

Petrolinvest podpisał aneks do umowy o pozyskanie finansowania z Prokom Investments, zgodnie z którym Prokom zapewni spółce finansowania do łącznej wysokości 244 mln zł.

"Strony, mając na uwadze potrzeby kapitałowe Petrolinvest związane z wdrażaniem nowej strategii rozwoju oraz realizacji w jej ramach perspektywicznych projektów biznesowych, a także zamiar zwiększania udziału Prokom Investments S.A. w akcjonariacie spółki i wspierania przez Prokom lub inne podmioty finansujące pozyskane przez Prokom projektów Petrolinvest, postanowiły o przedłużeniu do końca 2013 r. współpracy polegającej na pozyskiwaniu przez Prokom finansowania projektów inwestycyjnych Petrolinvest w oparciu o obowiązujące dotychczas umowy, a także o zwiększeniu kwoty finansowania, o dodatkową kwotę 100 mln zł" - czytamy w komunikacie spółki.
Zapewnienie finansowania przez Prokom lub podmioty wskazane nastąpi w drodze inwestycji kapitałowych w akcje spółki, w tym w ramach warunkowego podniesienia kapitału.

Dla Prokomu, inwestycja w Petrolinvest ma charakter strategiczny. Prokom, jako założyciel firmy od 20 lat jest związany z Petrolinvestem. Aktywnie finansuje oraz wspiera realizowany przez firmę program inwestycyjny w Kazachstanie, a także w pełnym zakresie będzie wspierał realizację nowej strategii a w szczególności rozwój nowego i bardzo perspektywicznego segmentu biznesowego, związanego z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego w Polsce.

- Prokom, dodatkowo zamierza aktywnie uczestniczyć w zapewnianiu spółce odpowiedniego finansowania w drodze podniesienia kapitału Petrolinvestu, poprzez obejmowanie akcji nowych emisji i zwiększanie w konsekwencji zaangażowania w spółkę, jak również pozyskiwanie nowych partnerów finansowych i biznesowych. Jeszcze raz chciałbym podkreślić swoją determinację oraz stałą, aktywną obecność w Petrolinvest – powiedział Ryszard Krauze, prezes zarządu Prokom Investments S.A. oraz przewodniczący rady nadzorczej Petrolinvest S.A.

Czasowe zmniejszenie zaangażowania kapitałowego Prokom w Petrolinvest związane jest z transakcjami sprzedaży akcji Petrolinvest, które nastąpiły w związku z bieżącym wykonywaniem przez Prokom umowy o pozyskanie finansowania. Zabezpieczone w ten sposób na rzecz Petrolinvest środki pieniężne konieczne są m.in. dla realizacji prac poszukiwawczych na strukturze Shyrak, a także wejścia w nowy segment biznesowy związany z poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce. Dodatkowo, procentowe zmniejszenie udziału Prokom w akcjonariacie spółki, wynikało również z dokonywania kolejnych podwyższeń kapitału na rzecz innych niż Prokom, choć w zdecydowanej większości przez niego wskazanych, podmiotów finansujących Petrolinvest.

Tylko w 2011 roku łączna wartość finansowania zainwestowana w Petrolinvest przez Prokom oraz podmioty wskazane wyniosła ponad 56 mln zł, z czego w ostatnim czasie do spółki wpłynęło 10 mln zł.

- Podpisana z Prokom umowa zapewniająca naszej spółce dodatkowe finansowanie, potwierdza stałe i konsekwentne zaangażowanie głównego akcjonariusza oraz wiarę w realizowane projekty Petrolinvestu – powiedział Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu.

NA GIEŁDZIE

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.03 PLN -0.12 (-1.31%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP