Protest przed siedzibą spółki Lotos Kolej w Gdańsku. Chcą odwołania wiceprezesa

Protest przed siedzibą spółki Lotos Kolej w Gdańsku. Chcą odwołania wiceprezesa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkudziesięciu pracowników spółki Lotos Kolej zaczęło protest przed siedzibą firmy w Gdańsku. Chcą odwołania wiceprezesa i przywrócenia jednego z dyrektorów. Spółka zapewnia, że nie ma zakłóceń w pracy firmy. Protestujący też dodają, że nie zdestabilizują funkcjonowania spółki.

Protestujący utworzyli swoją reprezentację pod nazwą Zespół Inicjatywy Pracowników.

Bezpośrednim powodem protestu było wręczenie w czwartek jednemu z dyrektorów zwolnienia z pracy - powiedział PAP jeden z organizatorów protestu, Stanisław Miotk. "Ciśnienie pracownikom podniósł też komunikat sprzed kilku dni, że spółka nie wejdzie na giełdę" - dodał wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Grupy Lotos, Grzegorz Szade.

W czwartek w ciągu dnia protestowało, jak podano, 100-300 osób. Miotk powiedział PAP, że protest będzie trwał do skutku. "Będziemy stali nawet dwa lata, jak będzie trzeba, bo my tej firmy nie damy zniszczyć. Mamy wyznaczone dyżury, kto będzie w nocy i tak na okrągło, do skutku" - dodał.

"Oczekujemy na stanowisko właściciela firmy dotyczące odwołania Pawła Makurata z funkcji wiceprezesa spółki oraz przywołania do pracy dyrektora operacyjnego Lotos Kolej, Mirosława Łosińskiego" - powiedział Wojciech Łoński, członek Zespołu Inicjatywy Pracowników.

W komunikacie przesłanym PAP przez Dział Marketingu i Komunikacji Lotos Kolej poinformowano, że "funkcjonowanie spółki przebiega w normalnym trybie. W ostatnich dniach nie doszło do żadnych zmian kadrowych wśród kierownictwa spółki". Wiceprezes firmy Paweł Makurat nie spotkał się z protestującymi. Jak poinformowano PAP w firmie, prezes spółki Henryk Gruca jest na urlopie.

Miotk powiedział, że w sprawie sytuacji w spółce wcześniej pracownicy spotkali się z posłem Januszem Śniadkiem (lider PiS na Pomorzu - PAP) oraz posłanką PiS Dorotą Arciszewską-Mielewczyk. W ub. tygodniu pracownicy wysłali pismo do premier Beaty Szydło, prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego oraz prezesa Grupy Lotos, Marcina Jastrzębskiego. Pod żądaniem o odwołanie Makurata podpisało się 702 pracowników (w Lotos Kolej pracuje 1026 osób).

Lotos Kolej należy do Grupy Lotos; od 2012 roku jest wiceliderem na rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce. Firma podaje, że w 2016 r. przewiozła ok. 12,7 mln ton produktów, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Ma oddziały w Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Zduńskiej Woli, Jaśle i Wrocławiu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protest przed siedzibą spółki Lotos Kolej w Gdańsku. Chcą odwołania wiceprezesa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!