Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Protest sprzedawców oleju opałowego przed NSA

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
06-05-2015 10:59
Protest sprzedawców oleju opałowego przed NSA
Fot. PTWP

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Komitecie Koordynacyjnym Dystrybutorów Lekkiego Oleju Opałowego (KKDLOO) przy Polskiej Izbie Paliw Płynnych demonstrowali w środę przed siedzibą Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Kilkudziesięciu przedsiębiorców przeszło w pochodzie od gmachu NSA do Kancelarii Prezydenta, gdzie złożyli petycję w sprawie dramatycznej sytuacji sprzedawców lekkiego oleju opałowego. Wiele firm, zatrudniających prawie 20 tysięcy osób, musiało zamknąć lub ograniczyć działalność, w związku z decyzjami urzędników celnych, podjętych na podstawie przepisów, które Trybunał Konstytucyjny w ostatnim wyroku uznał za niekonstytucyjne.
Według Izby wyrok trybunału otworzył możliwość wznowienia zakończonych już postępowań sądowo-administracyjnych. Przedsiębiorcy będą domagać się zwrotu ponad 2 mld zł nienależnie pobranych podatków karnych z tytułu VAT i akcyzy.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie podatku akcyzowego, obowiązująca w latach 2003-2004, a dotycząca przypadków nieświadomego przyjęcia przez sprzedającego oświadczenia nabywcy o przeznaczeniu kupowanego oleju na cele opałowe, zawierającego nieprawdziwe dane, jest niezgodna z Konstytucją RP.

Przepisy podatkowe interpretowane były przez urzędników w taki sposób, że w przypadku podania przez klientów nieprawdziwych informacji, również w wyniku błędu lub w związku z niestarannie wypełnionym oświadczeniem, karani byli dystrybutorzy tego paliwa. Kary finansowe wymierzane dystrybutorom przez Urzędy Kontroli Skarbowej dwudziestokrotnie przekraczały marże przedsiębiorców.

- Brak precyzji w przepisach prawa i uznaniowe, pro-fiskalne interpretacje przepisów akcyzowych, stosowane przez organy podatkowe są katastrofalne dla właścicieli firm sprzedających olej opałowy. Decyzja anonimowego urzędnika - który nie ponosi za nią żadnej odpowiedzialności - może oznaczać likwidację przedsiębiorstwa. W ten sposób niszczone są firmy, które co roku odprowadzają do budżetu 100 mln zł tylko z tytułu podatku VAT - mówi Sławomir Szymankiewicz, wiceprzewodniczący KKDLOO.

- Ostatni wyrok trybunału daje nam możliwość wznowienia postępowań. Będziemy walczyć o zwrot niesłusznie pobranych podatków - dodaje Andrzej Placzyński, członek KKDLOO.

Według Trybunału Konstytucyjnego podatnik nie może ponosić konsekwencji wprowadzenia fałszywych oświadczeń przez osoby trzecie - nabywców oleju opałowego - jeżeli nie miał świadomości, że przyjmuje oświadczenie zawierające nierzetelne dane.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP