XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Protest związkowców w Płocku

Protest związkowców w Płocku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy NSZZ "Solidarność" w płockim Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego rozpoczęli akcję protestacyjną. Domagają się od Ministerstwa Skarbu Państwa informacji na temat planów prywatyzacyjnych, sprzeciwiają się odwołaniu prezesa i jednego członka zarządu spółki.

Jak poinformowała we wtorek PAP przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ "S" w płockim OBR Jolanta Kowalczyk, protest polegający na oflagowaniu budynku będzie prowadzony aż do skutku, a w przypadku niepodjęcia przez MSP rozmów ze związkowcami zostanie zaostrzony do strajku okupacyjnego włącznie.

Do odwołania prezesa spółki Zbigniewa Paćkowskiego oraz członka zarządu Romana Kempińskiego doszło w ubiegłym tygodniu podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, którym jest Skarb Państwa. Obecnie spółką kieruje pozostawiony na stanowisku trzeci członek zarządu, Paweł Grobicki.

Jak powiedziała PAP Kowalczyk, załoga płockiego OBR opowiada się za procesem prywatyzacji zakładającym powstanie spółki pracowniczej, ale obawia się, że plany te zniweczy stanowisko MSP, zmierzające - w ocenie związkowców - do przyspieszenia procesu prywatyzacyjnego w innej formie.

W opinii Kowalczyk, odwołanie w trybie natychmiastowym, bez podania powodów prezesa spółki oraz jednego członka zarządu i brak szczegółowych informacji na temat zamierzeń prywatyzacyjnych MSP wobec płockiego OBR może w efekcie obniżyć wartości spółki przed prywatyzacją.

"Mamy wrażenie, że następuje gwałtowne przyspieszenie prywatyzacji naszego Ośrodka. Memorandum ministerstwa w tej sprawie ma ukazać się w najbliższych dniach. Odwołani członkowie zarządu uwzględniali stanowisko załogi, by uczestniczyła ona w procesie prywatyzacji. Myślę, że to było główną przyczyną ich nagłej dymisji" - powiedziała Kowalczyk. Podkreśliła, iż odwołani prezes i członek zarządu przekazali związkowcom pismo z prośbą o spowodowanie, by w spółce przeprowadziła kontrolę NIK.

Kowalczyk zaznaczyła, iż w ostatnich latach płocki OBR zyskał renomę specjalistycznego podmiotu branży rafineryjnej w kraju i zagranicą.

"Chcielibyśmy, aby spółka stała się w stu procentach własnością pracowników, zgodnie z projektem programu rządowego opublikowanego przez Ministerstwo Gospodarki w październiku lub też własnością innego podmiotu, który zagwarantowałby zadowalający dla pracowników ich udział w spółce. Mielibyśmy wtedy szansę spłaty kredytu i dalszego dynamicznego rozwoju" - podkreśliła Kowalczyk.

Do chwili nadania tej depeszy PAP uzyskała odpowiedzi MSP na pytania dotyczące m.in. aktualnych planów prywatyzacyjnych wobec płockiego OBR i przyczyn odwołania prezesa i członka zarządu tej spółki.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego SA w Płocku działa od 1972 r. Od 2007 r. w wyniku procesu komercjalizacji jest spółką akcyjną Skarbu Państwa. Ośrodek jest jednym z największych producentów benzyny lotniczej w Europie, którą dostarcza na rynek krajowy, a także eksportuje na Litwę, do Rumunii, Anglii, Rosji, a także Sudanu i Jordanii. Prowadzi też działalność naukowo-badawczą, dotyczącą branży rafineryjnej, opracowując m.in. analizy techniczno-ekonomiczne, projekty modernizacji i optymalizacji procesów technologicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protest związkowców w Płocku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!